ՎԶԵԲ-ը ՀՀ իշխանություններին խորհուրդ է տալիս շտապել կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում
Երեւան: Մեդիամաքս: 2011թ. ՀՀ տնտեսության աճը Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի /ՎԶԵԲ/ կողմից կանխատեսվում է 4,5%-ի սահմաններում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այսօր Երեւանում ներկայացնելով ՀՀ տնտեսության վիճակի վերաբերյալ ՎԶԵԲ-ի զեկույցը` բանկի գլխավոր տնտեսագետ Էրիկ Բերգլոֆն (Erik Berglof) ասել է, որ ՀՆԱ աճը պայմանավորված կլինի արտասահմանից եկող դրամական տրանսֆերտների ակտիվացմամբ եւ Հայաստանից արտահանվող մետաղական հումքի գների աճով:
Պատասխանելով բարձր գնաճի զսպման գործիքների մասին հարցին` ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչն ասել է, որ բացի դրամավարկային քաղաքականության խստացմանն ուղղված քայլերից, ՀՀ իշխանություններին անհրաժեշտ է շտապել ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ բարենպաստ ու մրցունակ գործարար միջավայրի ձեւավորման հարցում:
Էրիկ Բերգլոֆն ասել է, որ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում Հայաստանը պետք է որդեգրի Վրաստանի փորձը, «որն այդ գործում հասել է տպավորիչ արդյունքների»:

ЕБРР рекомендует властям РА поспешить с реформами
Ереван/Медиамакс/. Рост армянской экономики в 2011 году прогнозируется Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) на уровне 4,5%.
Как сообщает Медиамакс, представляя сегодня в Ереване доклад ЕБРР о ситуации в экономике Армении, главный экономист банка Эрик Берглоф (Erik Berglof) сказал, что рост ВВП будет связан с активизацией денежных трансфертов из-за рубежа и ростом цен на экспортируемые из Армении сырьевые металлы.
Отвечая на вопрос об инструментах сдерживания высокой инфляции, представитель ЕБРР сказал, что помимо шагов по ужесточению денежно-кредитной политики, властям Армении необходимо поспешить с институциональными реформами, борьбой с коррупцией и формированием благоприятной и конкурентной бизнес-среды.
Эрик Берглоф сказал, что в области институциональных реформ и борьбы с коррупцией Армении следует перенять опыт Грузии, «достигшей в этом деле впечатляющих  результатов».