“Այլընտրանք” հետազոտական կենտրոնը բացահայտել է գնաճի իրական պատճառները
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ ԱԺ նախագահի խորհրդական, “Այլընտրանք” հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Թաթուլ Մանասերյանը այսօր ներկայացրել է “Բարձր գնաճի իրական պատճառները եւ դրանց հաղթահարման ելքերը” տնտեսական վերլուծությունը:
Ինչպես հայտնում է Մեդիամաքս-ը, վերլուծության արդյունքների համաձայն, ՀՀ-ում գնաճն ունի արտաքին եւ ներքին պատճառներ: Արտաքին պատճառներն են` միջազգային գների աճը, ճգնաժամի պայմաններում սպառողական գների նկատելի անկումը, զարգացած երկրների կոզմից գյուղմթերքի արտադրության պետական սուբսիդավորման քաղաքականությունը, ինչի հետեւանքով ստեղծվում են անհավասար մրցակցային պայմաններ:
Որպես ներքին պատճառներ կենտրոնի կողմից առանձնացվել են գնաճը զսպելու համար ֆինանսական միջոցների անբավարար քանակը, 2010-ին մշակովի ցանքատարածությունների կրճատումը, արհեստական դեֆիցիտի ստեղծումը, կոռուպցիան, մենաշնորհային քաղաքականությունը եւ այլն:
Թաթուլ Մանասերյանն այսօր ասել է, որ հետազոտությունների արդյունքների հիման վրա իրենք մշակել են առաջարկությունների փաթեթ, որը մտադիր են ներկայացնել ՀՀ կառավարությանը:
Տնտեսագետը նաեւ տեղեկացրել է, որ հրաժարականի դիմում է ներկայացրել ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին` գիտական աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ:

Центр «Альтернатива» выявил реальные причины инфляции и предложил пути их решения
Ереван/Медиамакс/. Советник председателя Национального Собрания Армении, директор аналитического центра «Альтернатива» Татул Манасерян представил сегодня в Ереване результаты экономического исследования на тему «Реальные причины высокой инфляции и пути ее преодоления».
Как сообщает Медиамакс, согласно исследованию, инфляция в Армении обусловлена внутренними и внешними факторами. В числе внешних причин центр указал на международный рост цен, ощутимый спад цен на потребительском рынке в условиях инфляции, политику государственного субсидирования, осуществляемую развитыми странами, в результате чего создаются неравные конкурентные условия.
Среди внутренних причин сотрудники центра выделили недостаточное для сдерживания инфляции финансирование, создание искусственного дефицита, коррупцию и монопольную политику.
Татул Манасерян добавил, что на основе результатов проведенного исследования сотрудники центра разработали пакет предложений, который намерены представить на рассмотрение правительства Армении.
Татул Манасерян сообщил также, что подал председателю Национального Собрания прошение об отставке в связи с переходом на научную работу.