2011թ. ապրիլից Հայաստանում կարող են գրանցվել կենսաթոշակային ֆոնդեր
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2011թ. ապրիլից ակտիվների կառավարման լիցենզիա ունեցող իրավաբանական անձինք կարող են կենսաթոշակային ֆոնդեր գրանցել կամավոր կենսաթոշակային կուտակումների ներգրավման նպատակով, հայտնել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կենսաթոշակային ապահովության վարչության պետ Սմբատ Սաիյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում Սմբատ Սաիյանն ասել է, որ ներկայումս մշակվում են համապատասխան ենթաօրենսդրական ակտեր, իսկ ֆինանսական շուկայի որոշ մասնակիցներ բանակցում են կարգավորչի հետ կենսաթոշակային ակտիվների կառավարման արտոնագիր ստանալու վերաբերյալ:
Սմբատ Սաիյանը տեղեկացրել է, որ կուտակային կենսաթոշակային հաշիվներ բացել ցանկացող ձեռնարկություններն ու ֆիզիկական անձինք արդեն կարող են օգտվել ՀՀ բանկերի համապատասխան ծառայություններից: «Բանկերում կենսաթոշակային ավանդները ձեւակերպվում են ինչպես նախկինում, միայն այն տարբերությամբ, որ քաղաքացու կենսաթոշակային պահումները 2011թ. սկզբից հաշվարկվում են նրա եկամտահարկի հիման վրա` այդպիսով նվազեցնելով դրա ծավալը»,- նշել է Սմբատ Սաիյանը:
2011թ. Հայաստանում ներդրվել է կուտակային կենսաթոշակային համակարգին կամավոր անցնելու համակարգը, որը 2014 թ-ից կդառնա պարտադիր:

С апреля 2011 года в Армении смогут регистрироваться пенсионные фонды
Ереван/Медиамакс/. С апреля 2011 года юридические лица Армении, имеющие лицензию управляющих активами, смогут регистрировать пенсионные фонды с целью привлечения добровольных пенсионных накоплений, сообщил начальник управления пенсионного обеспечения министерства труда и социальных вопросов Армении Смбат Сайян.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване, Смбат Сайян сказал, что в настоящее время разрабатываются соответствующие подзаконодательные акты, а некоторые участники финансового рынка ведут переговоры с регулятором с целью получения лицензии управляющих пенсионными активами.
Смбат Сайян сообщил, что предприятия и физические лица, желающие открыть накопительные пенсионные счета, уже могут воспользоваться соответствующими услугами банков Армении. «Пенсионные вклады в банках оформляются как и раньше, с той лишь разницей, что пенсионные отчисления гражданина с начала 2011 года учитываются в базе расчета его подоходного налога, таким образом снижая его размер»,- отметил Смбат Сайян.
В 2011 года в Армении введена система добровольного перехода на накопительную пенсионную систему, которая с 2014 года станет обязательной.