5 կազմակերպություններ ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի դիպլոմներ են ստացել
24.01.2011 | 13:19 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը 2010թ. դիտարկել է 642 բողոք:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում ՀՀ ֆինանսական հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանն ասել է, որ բողոքներից միայն 450-ն են եղել գրասենյակի իրավասությունների շրջանակներում:
Բողոքների հիմնական մասը բաժին է ընկել բանկերին (419 բողոք): Մնացած մասը բաշխվել է հետեւյալ կերպ. գրավատներ (80), վարկային կազմակերպություններ (75) եւ ապահովագրական ընկերություններ (63):
Փիրուզ Սարգսյանն ասել է, որ 2010թ. ընթացքում հաճախորդների օգտին է լուծվել բողոքների շուրջ 70%-ը, ինչը լավ ցուցանիշ է ըստ միջազգային նորմերի: Հաշվետու ժամանակահատվածում հաճախորդներին վճարված ընդհանուր հատուցումների թիվը կազմել է 28 մլն 358 հազ. 961 դրամ:
Հինգ կազմակերպություններ այսօր դիպլոմներ են ստացել 2010թ. Ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի հետ արդյունավետ համագործակցության համար. «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ», «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան», «Բիբլոս Բանկ Արմենիա», «ԻՆԳՈ Արմենիա» եւ «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ապահովագրական ընկերություններ:
Խոսելով գրասենյակի 2011թ-ի ծրագրերի մասին` Փիրուզ Սարգսյանը նշել է, որ ընթացիկ տարում նախատեսվում է Երեւանում անցկացնել ֆինանսական օմբուդսմենների հերթական միջազգային համաժողովը: