Երեւանում ներկայացվել են մրցունակ բարձրագույն կրթության համակարգի ստեղծման ռազմավարություններ
Երեւան/Մեդիամաքս/. “Տնտեսություն եւ արժեքներ” հետազոտական կենտրոնն այսօր Երեւանում ներկայացրել է Հայաստանի ազգային մրցունակության մասին երրորդ ամենամյա զեկույցը, որում որպես հետազոտության կենտրոնական թեմա էր ընտրվել բարձրագույն կրթության համակարգը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, ներկայացնելով զեկույցը, “Տնտեսություն եւ արժեքներ” կենտրոնի տնօրեն Մանուկ Հերգնյանն ասել է, որ, չնայած բոլոր խնդիրներին, Հայաստանի բարձրագույն կրթության համակարգը խոստումնալից հեռանկարներ ունի, հաշվի առնելով այն նախադրյալները, որոնց թվում են, մասնավորապես, “հայ ժողովրդի համար կրթության պատմականորեն կարեւոր նշանակությունը, հարուստ գիտական ժառանգությունը, աշխարհում համեմատաբար լավ դիրքերն օտարերկրյա ուսանողների ներգրավման մակարդակով, ոլորտների ձեւավորումը տնտեսությունում, որոնք արդեն այսօր մրցունակ են համաշխարհային մակարդակով (ինչպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաները), կառավարության կողմից գիտատար ոլորտների զարգացմանը նպաստող նախաձեռնությունները եւ խոշոր “ակադեմիական” Սփյուռքը”:
Խոսելով ուժեղ կրթական համակարգի կառուցման առջեւ կանգնած մարտահրավերների մասին, Մանուկ Հերգնյանը, մասնավորապես, նշել է բարձրագույն կրթության համակարգը տնտեսական բարեփոխումների շարժիչ ուժի վերածելու անհրաժեշտությունը, բուհերի ընդգրկումը տնտեսության մրցունակ քլաստերների ձեւավորման եւ կրթության միջազգայնացման գործընթացում եւ անցումը գիտահետազոտական աշխատանքներին կրթության ընթացքում:
Որպես երկու ռազմավարություններ “Տնտեսություն եւ արժեքներ” կենտրոնի կողմից առաջարկվել են “լայնամասշտաբ հարձակման” ռազմավարությունը, որը ենթադրում է ամբողջ համակարգի բարեփոխումը, եւ “կետային հարվածի” ռազմավարությունը, որը ենթադրում է համաշխարհային մակարդակի առաջատար եւ մրցունակ բուհի ստեղծումը, որն իր հետ առաջ կտանի մնացած բուհերին, կամ “գերազանցության կենտրոնների” ստեղծումը, որոնցից յուրաքանչյուրը զբաղվում է գիտության մի ուղղությամբ:

Стратегии создания в Армении конкурентоспособной системы высшего образования представлены в Ереване
Ереван/Медиамакс/. Исследовательский центр “Экономика и ценности” представил сегодня в Ереване третий ежегодный доклад о национальной конкурентоспособности Армении, где в качестве центральной темы исследования была избрана система высшего образования.
Как сообщает Медиамакс, представляя доклад, директор центра «Экономика и ценности» Манук Ергнян сказал, что, несмотря на все проблемы, система высшего образования Армении имеет многообещающие перспективы с учетом имеющихся предпосылок, в числе которых, в частности, «исторически важное значение образования для армянского народа, богатое научное наследие, отнисительно хорошие позиции в мире по уровню привлечения иностранных студентов, формирование секторов в экономике, которые уже сегодня конкурентоспособны на мировом уровне (как информационные технологии), инициативы правительства по развитию наукоемких отраслей и крупная «академическая» диаспора.
Говоря о вызовах, стоящих перед построением сильной системы образования, Манук Ергнян отметил, в частности, необходимость превращения системы высшего образования в двигатель экономических реформ, включения вузов в процесс формирования конкурентоспособных кластеров экономики, интернационализации образования и перехода к научно-исследовательским работам в процессе обучения.
В качестве двух стратегий центром «Экономика и ценности» были предложены стратегия «широкомасштабного нападения», предполагающая полное реформирование всей системы, и стратегия «точечных ударов», подразумевающая создание ведущего и конкурентоспособного на мировом уровне вуза, который подтягивает остальные институты, либо открытие «центров превосходства», каждый из которых занимается одной сферой науки.