«Հայաստանը կդասվի աշխարհում 4G LTE ցանց գործարկած պետությունների շարքին»
- Ե՞րբ կայացվեց Հայաստանում LTE տեխնոլոգիայի հիման վրա 4G ցանց կառուցելու որոշումը, և ի՞նչ աշխատանքներ են կատարվել մինչ օրս:
- Այդ ուղղությամբ սկսել ենք մտածել դեռևս 2009թ. սկզբից` ընկերության 2010թ. բիզնես պլանի ու ռազմավարության մշակման փուլում: Բուն աշխատանքը սկսել ենք 2009թ. նոյեմբեր ամսից`աշխատանքներ ծավալելով թե հարմար մատակարար գտնելու, թե հաճախականություններ ստանալու ուղղությամբ, քանի որ այս տեխնոլոգիան դեռ նոր է և կարող է գործել միայն սահմանափակ թվով հաճախականություններով:
Մենք բանակցել ենք տարբեր մատակարարների հետ. ներկայումս աշխարհում կա միայն 3-4 մատակարար, որոնք արտադրում են այս տեխնոլոգիան: Արդյունքում Ericsson-ի և Huawei-ի հետ կնքվեցին համապատասխան պայմանագրեր, մշակվեցին աշխատանքային ծրագրեր: Աշխատանքային թիմն անմիջապես սկսեց իրականացնել նախագծման և  կայանների կառուցման աշխատանքները:

«Армения войдет в первую десятку стран, запустивших сеть LTE»
- Когда было принято решение о внедрении в Армении сети 4G на основе технологии LTE, и какие работы уже сделаны?
- В этом направлении мы начали думать в начале 2009 года, когда обсуждались наши бизнес-план и стратегия на 2010 год. Непосредственно работа началась в ноябре 2009 года с поиском удобных поставщиков и получения частот, поскольку это новая технология и может работать только на ограниченных частотах.
Мы провели переговоры с разными поставщиками (в настоящее время в мире есть 3-4 поставщика, которые производят эти технологии). По итогам переговоров с компаниями Ericsson и Huawei были заключены соответствующие соглашения, разработаны рабочие программы. Рабочая группа сразу приступила к проектированию и строительству станций.