Հայաստանն ու Բելառուսը ստորագրել են տնտեսական համագործակցության մասին արձանագրություն
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր Երեւանում Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ ստորագրվել է տնտեսական համագործակցության մասին արձանագրություն:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, արձանագրությունը ստորագրել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը եւ Բելառուսի առեւտրի նախարար Վալենտին Չեկանովը` հայ-բելառուսական միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով:
Ներսես Երիցյանի խոսքերով, արձանագրությունում հստակ նշված են այն ուղղությունները, որոնք կշոշափվեն տնտեսական համագործակցության ընթացքում, մասնավորապես` գյուղատնտեսություն, դեղագործություն, ոսկերչություն:
Ինչպես նշել է Վալենտին Չեկանովը, Հայաստանն ու Բելառուսը գտնվում են տնտեսական գործընկերության ճանապարհի նախաշեմին: «Առեւտրային եւ տնտեսական կապերը դեռեւս չեն համապատասխանում երկրների միջեւ առկա բարձր քաղաքական նշաձողին»,- ասել է նա:
Բելառուս նախարարը նշել է, որ երկրների ներուժը հսկայական է, եւ այժմ ողջ աշխատանքը պետք է ուղղվի բոլոր ուղղություններով առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը: Վալենտին Չեկանովը նկատել է, որ Բելառուսը շահագրգռված է արդյունաբերական եւ գյուղատնտեսական տեխնիկա մատակարարել Հայաստանին` ոգելից խմիչքները եւ մրգերը Բելառուս արտահանելու դիմաց:
Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը 2010թ. հունիսի դրությամբ կազմել է $16,6 մլն, ընդ որում, արտահանումը կազմել է $1,7 մլն, իսկ ներկրումը` $14,9 մլն:

Армения и Беларусь подписали протокол об экономическом сотрудничестве
Ереван/Медиамакс/. Протокол об экономическом сотрудничестве между Арменией и Беларусью был подписан сегодня в Ереване.
Как сообщает Медиамакс, протокол подписали министр экономики Армении Нерсес Ерицян и министр торговли Беларуси Валентин Чеканов по итогам заседания армяно-белорусской межведомственной комиссии.
По словам Нерсеса Ерицяна, в протоколе четко прописаны те направления, которые будут затронуты в ходе экономического сотрудничества, в частности, сельское хозяйство, фармацевтика, ювелирная отрасль.
Как отметил Валентин Чеканов, Армения и Беларусь находятся в начале пути экономического партнерства. «Торговые и экономические связи пока не соответствуют высокой политической планке между странами», - сказал он.
Белорусский министр заметил, что потенциал у стран огромный, и теперь вся работа должна быть направлена на развитие торгово-экономических отношений по всем направлениям. Валентин Чеканов отметил, что Беларусь заинтересована в поставке промышленной и сельскохозяйственной техники в Армению в обмен на экспорт спиртных напитков и фруктов в Беларусь.
Товарооборот между Арменией и Беларусью на июнь 2010 года составил $16,6 млн., при этом армянский экспорт составил $1,7 млн., а импорт - $14,9 млн.