Հայաստանը նախավերջինն է հակամենաշնորհային քայլերի արդյունավետությամբ
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2010-2011թթ. Մրցունակության համաշխարհային զեկույցի համաձայն, Հայաստանը հետազոտված 139 երկրների թվում զբաղեցնում է 138-րդ տեղը պետական հակամենաշնորհային քաղաքականության արդյունավետության ցուցանիշով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում «Տնտեսություն եւ արժեքներ» (Մրցունակության համաշխարհային կենտրոնի հայաստանյան գործընկերը) հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Մանուկ Հերգնյանն ասել է, որ զեկույցի համաձայն, Հայաստանի առավել ուշագրավ թերությունների թվում է նաեւ տեղական մրցակցության ինտենսիվությունը (136-րդ տեղ), տեխնոլոգիական ապրանքների պետական գնումների քաղաքականությունը (134-րդ տեղ), շուկայում գերիշխող խմբերի առկայությունը (133-րդ տեղ) եւ բաժնեմասային ֆինանսավորման տեղական աղբյուրների առկայությունը (131-րդ տեղը):
Զեկույցում Հայաստանի մրցունակության միջինացված վարկանիշը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 1 միավորով (98-րդ տեղը 139 երկրների թվում):
Մանուկ Հերգնյանի խոսքերով, դրական առաջընթաց է արձանագրվել առողջապահության եւ կրթության բնագավառներում: Միաժամանակ, զգալիորեն վատթարացել են ՀՀ վարկանիշերը մակրոտնտեսական կայունության (նվազում 46 միավորով, 99-րդ տեղ) եւ ֆինանսական շուկայի զարգացման մակարդակի (նվազում 13 միավորով, 110-րդ տեղ) ոլորտներում: 8 միավոր նվազում է նկատվում նաեւ նորարարությունների ոլորտում (116-րդ տեղ):
Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով նշված ոլորտներում վարկանիշի անկման պատճառը` Մանուկ Հերգնյանն ասել է, որ դա հիմնականում պայմանավորված է պետբյուջեի հաշվեկշռում բացասական զարգացումներով, պետական պարտքի ավելացմամբ եւ բանկային տոկոսադրույքների սպրեդով:
Մրցունակության համաշխարհային զեկույցի հեղինակները վերլուծում են տվյալներն ըստ պետությունների եւ դասակարգում դրանք ըստ մրցունակության ցուցանիշի: Այդ ցուցանիշն, իր հերթին, հաշվարկված է 12 հիմնասյուների հիման վրա: Վարկանիշերի հիմքում ընկած են վիճակագրական տվյալներ եւ ընկերությունների ղեկավարների հարցման արդյունքները:
2010-2011թթ. զեկույցի արդյունքներով, վարկանիշի առաջատարներն են Շվեյցարիան, Շվեդիան, եւ Սինգապուրը: ԱՊՀ երկրների թվում առաջատարը Ադրբեջանն է (57-րդ տեղը), երկրորդ տեղում է Ռուսաստանը (63-րդ տեղը): Վրաստանը ցուցակում գտնվում է 93-րդ դիրքում: Զեկույցը հայերեն եւ անգլերեն տարբերակներով հասանելի է հետեւյալ հասցեով` http://www.ev.am/am/initiatives/competitiveness/globalcompetitiveness:

Армения занимает предпоследнее место по эффективности антимонопольной политики
Ереван/Медиамакс/. Согласно докладу о всемирной конкурентоспособности за 2010-2011гг. Армения занимает 138-е место из 139 исследованных стран по эффективности государственной антимонопольной политики.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на пресс-конференции, директор исследовательского центра “Экономика и ценности” (армянского партнера Всемирного центра конкурентоспособности) Манук Эргнян сказал, что среди наиболее ощутимых недостатков Армении в докладе названы также интенсивность местной конкуренции (136–е место), государственная политика закупок технологических товаров (134-е место), наличие на рынке доминирующих групп (133-е место) и наличие местных источников долевого финансирования (131-е место).
Усредненный рейтинг конкурентоспособности Армении в докладе снизился по сравнению с прошлым годом на один пункт (98-е место среди 139 стран).
По словам Манука Эргняна, положительный сдвиг зафиксирован в сферах здравоохранения и образования. Одновременно существенно ухудшились рейтинги Армении по линии макроэкономической стабильности (снижение на 46 пунктов до 99-го места) и уровню развития финансового рынка (снижение на 13 пунктов до 110-го места). Снижение на 8 пунктов наблюдается также в сфере инноваций (до 116-го места).
Комментируя по просьбе Медиамакс снижение рейтинга в отмеченных сферах, Манук Эргнян сказал, что оно главным образом обусловлено отрицательными сдвигами в балансе госбюджета, увеличении государственного долга и спреда банковских ставок.
Авторы доклада о всемирной конкурентоспособности анализируют данные по странам и классифицируют их по показателю конкурентоспособности. Данный показатель, в свою очередь, рассчитывается на основе 12 базовых показателей. В основе рейтингов лежат статистические данные и результаты опросов руководителей компаний.
По результатам доклада за 2010-2011гг. лидерами рейтинга являются Швейцария, Швеция и Сингапур. Лидером среди стран СНГ по конкурентоспособности является Азербайджан (57-е место), на втором месте - Россия (63-е место), Грузия занимает в списке 93-ю позицию. Доклад доступен на армянском и английском языках по адресу http://www.ev.am/am/initiatives/competitiveness/globalcompetitiveness