Գյուղմթերքների գնաճն անսպասելի չէր, կարծում է ԱԺ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նախագահը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ սոցիալական հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության /ՀՀԿ/ պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը հայտարարել է, որ անբարենպաստ գյուղատնտեսական տարում մթերքի գնաճն անսպասելի չէր:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Հակոբ Հակոբյանն այդ մասին ասել է այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Նրա խոսքերով, զարմանալի չէ, որ տնտեսվարող սուբյեկտները փորձում են այդ իրավիճակն օգտագործել սեփական շահի համար, սակայն տնտեսական մրցակցության պաշտպանության համապատասխան մարմինները մշտապես վերահսկում են պարենային ապրանքների շուկան` գնային քաղաքականության անբարեխիղճ երեւույթները չեզոքացնելու նպատակով:
Կառավարման գծով փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը կարծիք է հայտնել, որ ներկայումս Հայաստանում չկա գյուղատնտեսական ոլորտի զարգացման հստակ ռազմավարություն, եւ ամեն տարի ֆերմերները «տոտալիզատոր են խաղում»` փորձելով գուշակել առավել ձեռնտու ցանքը:
Պատգամավորը համաձայնել է փորձագետի կարծիքին` նշելով, որ անհրաժեշտ է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել գյուղատնտեսական ռազմավարության ընդունման ուղղությամբ եւ նվազագույնի հասցնել ֆերմերների ռիսկերը:
Նրա խոսքերով, հանձնաժողովը ԱԺ քննարկմանն է ներկայացրել համապատասխան առաջարկները: Միաժամանակ, նա նշել է, որ լեռնային շրջաններում արդեն սկսվել է կարտոֆիլի բերքահավաքը, եւ մոտ ապագայում կարելի է կանխատեսել շուկայում գների նվազեցում:

Рост цен на сельхозпродукты в Армении не был неожиданным
Ереван/Медиамакс/. Председатель постоянной парламентской комиссии по социальным вопросам, депутат от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Акоп Акопян заявил, что ввиду неблагоприятного сельскохозяйственного года рост цен на продукты не был неожиданным.
Как сообщает Медиамакс, Акоп Акопян заявил об этом, выступая на пресс-конференции в Ереване.
По его словам, не удивительно, что хозяйствующие субъекты пытаются использовать подобную ситуацию в собственных интересах, однако соответствующие органы по защите экономической конкуренции ведут постоянный контроль над рынком продовольственных товаров для пресечения недобросовестных проявлений в ценовой политике.
Эксперт по управлению Арутюн Месробян выразил мнение, что на сегодняшний день в Армении отсутствует четкая стратегия развития сельскохозяйственной отрасли и каждый год фермеры "играют в тотализатор", пытаясь угадать наиболее выгодную посевную.
Армянский парламентарий выразил согласие с мнением эксперта, отметив, что необходимо предпринять конкретные шаги по принятию сельскохозяйственной стратегии и минимизировать риски фермеров.
По его словам, комиссия представила на рассмотрение парламента соответствующие предложения. При этом он отметил, что на сегодняшний день в горных регионах начался сбор картофеля, и в ближайшем будущем можно прогнозировать снижение цен на рынке.