ՄՖԿ-ն «Ինեկոբանկին» հատկացրել է $2 մլն երաշխիք
Երեւան/Մեդիամաքս/. Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան /ՄՖԿ/ «Ինեկոբանկին» հատկացրել է $2 մլն երաշխիք առեւտրի ֆինանսավորման համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում համապատասխան պայմանագիր են ստորագրել «Ինեկոբանկի» գործադիր տնօրեն Ավետիս Բալոյանը եւ ՄՖԿ-ի գործադիր տնօրեն եւ փոխնախագահ Լարս Թունելլը:
Ինչպես տեղեկացրել է Ավետիս Բալոյանը, ստանալով ՄՖԿ երաշխիքը` «Ինեկոբանկը» միանում է «Համաշխարհային առեւտրի ֆինանսավորման ծրագրին», ինչի շնորհիվ բանկը հնարավորություն է ստանում օգտվել ՄՖԿ-ի միջազգային գործընկեր բանկերի ցանցից եւ իր հաճախորդներին առաջարկել ավելի հարմարավետ պայմաններ:
«Վերջին տարիներին «Ինեկոբանկը» բավականին ակտիվ է առեւտրի ֆինանսավորման ոլորտում: Մենք հաճախորդներին առաջարկում ենք փաստաթղթային ակրեդիտիվներ, երաշխիքներ, ֆակտորինգ, առեւտրի ֆինանսավորման վարկեր, իսկ 2010 թվականից` նաեւ գնման պատվերի ֆինանսավորում»,- ասել է Ավետիս Բալոյանը` հիշեցնելով, որ «Ինեկոբանկը» երկու անգամ (2007թ. եւ 2009թ.) Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի կողմից ճանաչվել է ՀՀ լավագույն բանկ առեւտրի ֆինանսավորման ոլորտում:
ԱՄՀ-ի փոխնախագահ Լարս Թունելլը նշել է, որ 2009 ֆինանսական տարում ՄՖԿ-ն ՀՀ-ում կատարել է $ 35 մլն ծավալի ներդրում` Հայաստանում իր վարկային պորտֆելը հասցնելով $60 մլն-ի:
Նա նշել է նաեւ, որ ՄՖԿ-ն մտադիր է շարունակել ամրապնդել կապերը ՀՀ ֆինանսական հատվածի հետ, մասնակցել ենթակառուցվածքային նախագծերին եւ արտադրության զարգացման ծրագրերին:

IFC предоставила «Инекобанку» гарантию на $2 млн
Ереван/Медиамакс/. Международная финансовая корпорация (IFC) предоставила «Инекобанку» гарантию финансирования торговли на $2 млн.
Как сообщает Медиамакс, договор подписали сегодня в Ереване исполнительный директор «Инекобанка» Аветис Балоян и исполнительный директор и вице-президент IFC Ларс Тунелл.
Как сообщил Аветис Балоян, получая гарантию IFC, «Инекобанк» присоединяется к «Программе финансирования всемирной торговли», благодаря которой банк получает возможность воспользоваться сетью международных банков-партнеров IFC и предложить своим клиентам более удобные условия.
«В последние годы «Инекобанк» достаточно активен в сфере финансирования торговли. Мы предлагаем клиентам документарные аккредитивы, гарантии, факторинг, кредиты по финансированию торговли, а начиная с 2010 года - также финансирование заказов на закупки», - сказал Аветис Балоян, напомнив, что «Инекобанк» дважды (в 2007 и 2009 гг.) был признан Европейским банков реконструкции и развития (ЕБРР) лучшим банком Армении в области финансирования торговли.
Вице-президент МФК Ларс Тунелл отметил, что в 2009 финансовом году IFC инвестировал в Армении $35 млн, доведя свой кредитный портфель по Армении до $60 млн.
Ларс Тунелл отметил также, что IFC намерен продолжать укреплять связи с финансовым Армении, участвовать в инфраструктурных проектах и программах по развитию производства.