«Բի Էս Սի»-ն մշակել է բիզնես-պլանների օրինակելի ձեւեր պոտենցիալ վարկառուների համար
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Բի Էս Սի» ընկերությունը մշակել է բիզնես-պլանների օրինակելի ձեւեր բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների հավանական վարկառուների համար:
Ինչպես Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասել է «Բի Էս Սի»-ի բաժնետեր-տնօրեն Սամվել Գեւորգյանը, նոր առաջարկը նախատեսված է արդյունաբերության, գյուղատնտեսության եւ ծառայությունների ոլորտներում գործունեություն ծավալող փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների համար: Առաջարկվող բիզնես-պլանների օրինակները միտված են ձեռնարկատիրական գործունեության գրագետ պլանավորմանը, ռիսկերի կառավարմանը եւ ընկերության գործունեության ֆինանսական վերլուծության իրականացմանը:
Օրինակելի բիզնես-պլանները հաշվի են առնում նաեւ վարկատու կազմակերպությունների կողմից ներկայացվող պահանջները եւ բաղկացած են երեք հիմնական բաժիններից` տեքստային հատված կազմելու ուղեցույց, ֆինանսական մոդուլներ եւ վերլուծական գրաֆիկներ, որոնք ինքնուրույն կազմվում ու լրացվում են համապատասխան ընկերության աշխատակցի կողմից:
Սամվել Գեւորգյանի խոսքերով, նոր ծառայությունը փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներին հնարավորություն կընձեռնի ծանոթանալու պրոֆեսիոնալ բիզնես-պլանի մշակման տեխնոլոգիային` զգալիորեն նվազեցնելով ծախսերն ու տնտեսելով բիզնես-պլան կազմելու ժամանակը:
Ներկայումս օրինակելի բիզնես-պլանների փաթեթը մշակված է հետեւյալ ոլորտների համար` ոգելից խմիչքների արտադրություն (օղի, գինի, գարեջուր); պահածոների (մուրաբաների) արտադրություն; պանրագործություն; ջերմատնային տնտեսություն; խաղողագործություն; թռչնաբուծություն ու ոչխարաբուծություն; կոշիկի արտադրություն; մանկական հագուստի վաճառքի կազմակերպում:
Ընկերությունն աշխատանք է ծավալում ինտերնետային կայք գործարկելու ուղղությամբ, որի միջոցով գործարարները հնարավորություն կունենան առցանց պատվիրել օրինակելի բիզնես-պլաններ:

«Би Эс Си» разработала образцовые бизнес-планы для потенциальных заемщиков
Ереван/Медиамакс/. Компания «Би Эс Си» разработала образцовые бизнес-планы для потенциальных заемщиков банков и кредитных организаций.
Как сказал в интервью Медиамакс директор-акционер «Би Эс Си» Самвел Геворгян, новый продукт ориентирован на представителей малого и среднего бизнеса, занятых в сфере промышленности, сельского хозяйства и услуг. Предлагаемые образцы бизнес-планов рассчитаны на грамотное планирование предпринимательской деятельности, управление рисками и реализацию финансового анализа деятельности компании.
Образцовые бизнес-планы учитывают также требования организаций-кредиторов и состоят из трех основных разделов – инструкции по составлению текстовой части, финансовых модулей и аналитических графиков, которые самостоятельно составляются и заполняются представителями конкретной компании.
По словам Самвела Геворгяна, новая услуга предоставит возможность представителям малого и среднего бизнеса ознакомиться с технологией составления профессиональных бизнес-планов, используя исходный образец и минимизируя при этом расходы и время на составление бизнес плана.
На сегодняшний день пакет образцовых бизнес-планов включает в себя следующие отраслевые направления: производство алкогольных напитков (водка, вино, пиво); производство варений; сыроварение; парниковое хозяйство; виноградарство; птицеводсво и овцеводство; производство обуви; организация торговли детской одежды.