“ՀայՌուսգազարդը” ՀՀ խոշորագույն հարկատուն է
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2010թ. առաջին կիսամյակի արդյունքներով “ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ-ն դարձել է ՀՀ 300 խոշորագույն հարկատուների ցանկի առաջատարը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին ընկերությունը պետբյուջե է փոխանցել 10 մլրդ 38 մլն 780,4 հազ. դրամ:
Ցանկում երկրորդ եւ երրորդ տեղերը զբաղեցրել են համապատասխանաբար “Ալեքս-Գրիգ” ՍՊԸ-ն` 8 մլրդ 551 մլն 381 հազ. եւ “ԱրմենՏել” ՓԲԸ-ն /Beeline ապրանքանիշ/` 7 մլրդ 278 մլն 788,1 հազ.:
Խոշորագույն հարկատուների տասնյակում ներկայացված են նաեւ “Ղ-Տելեկոմ” /“ՎիվաՍել-ՄՏՍ” ապրանքանիշ/`7 մլրդ 270 մլն 723.7 հազ., “Ֆլեշ”` 5 մլրդ 484 մլն 771.6 հազ., «Սիթի Փեթրոլ Գրուպ»` 4 մլրդ 780 մլն 257,9 հազ., “Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ”` 4 մլրդ 286 մլն, «Հայաստանի էլցանցեր»` 3 մլրդ 282 մլն 807,5 հազ., “Վիդիս Դիսթրիբյուշն”` 3 մլրդ 172 մլն 730 հազ. եւ “Ինտերնեյշնլ Մասիս Տոբակկո”` 3 մլրդ 113 մլն 752.3 հազ. ընկերությունները:
Սոցվճարումների ծավալով ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի արդյունքներով առաջատարներն են «Հայաստանի էլցանցերը»` 1 մլրդ 80 մլն 584,2 հազ., “ՀայՌուսգազարդը”` 730 մլն եւ “Հարավկովկասյան երկաթուղին”` 543 մլն 049,7 հազ. դրամ:
Նույն երեք ընկերություններն առաջատար են նաեւ աշխատակիցների թվով` «Հայաստանի էլցանցեր»` 7617 աշխատակից, “ՀայՌուսգազարդ”` 6017 եւ “Հարավկովկասյան երկաթուղի”` 4411:

«АрмРосгазпром» стал крупнейшим налогоплательщиком Армении в первом полугодии 2010 года
Ереван /Медиамакс/. ЗАО «АрмРосгазпром» возглавило список 300 крупнейших налогоплательщиков Армении по итогам первого полугодия 2010 года.
Как сообщает агентство Медиамакс, в январе-июне 2010 г. компания уплатила налогов на общую сумму в 10 млрд. 38 млн. 780.4 тыс. драмов.
Второе и третье места в списке заняли, соответственно, ООО «Алекс-Григ» - 8 млрд. 551 млн. 381 тыс. и ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) - 7 млрд. 278 млн. 788,1 тыс.
В первую десятку крупнейших налогоплательщиков вошли также компании «К-Телеком» (торговая марка VivaCell-MTS, 7 млрд. 270 млн. 723.7 тыс.), «Флеш» (5 млрд. 484 млн. 771.6 тыс.), «Сити Петрол Груп» (4 млрд. 780 млн. 257,9 тыс.), «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (4 млрд. 286 млн.), «Электрические сети Армении» (3 млрд. 282 млн. 807,5 тыс.), «Видис Дистрибьюшн» (3 млрд. 172 млн. 730 тыс.) и «Интернейшнл Масис Табак» (3 млрд. 113 млн. 752.3 тыс.).
По объему социальных выплат по итогам первого полугодия текущего года лидируют «Электрические сети Армении» (1 млрд. 80 млн. 584,2 тыс.), «АрмРосгазпром» (730 млн.) и «Южно-Кавказская железная дорога» ( 543 млн. 049,7 тыс.).
Те же три компании лидируют по числу сотрудников: «Электрические сети Армении» (7617), «АрмРосгазпром» (6017) и «Южно-Кавказская железная дорога» (4411).