Հայաստանին հաջողվել է հաղթահարել տնտեսական “փոթորիկը”, կարծում է ԱՄՀ ներկայացուցիչը
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը այսօր Երեւանում ասել է, որ ճգնաժամը հաղթահարված է, եւ Հայաստանը թեւակոխել է տնտեսական զարգացման փուլ, որի ընթացքում առաջնային խնդիրներից է տնտեսության դիվերսիֆիկացիան, արտահանման խթանումը եւ մակրոտնտեսական կայունության ապահովումը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Տիգրան Դավթյանը ասել է, որ “համաշխարհային տնտեսության կողմից անակնկալների բացակայության դեպքում մեզ կհաջողվի լուծել նշված խնդիրները”:
Երեւանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) մշտական ներկայացուցիչ Գիլյերմո Տոլոսան ասել է, որ, ի տարբերություն շատ երկրների, որոնք դեռեւս պայքարում են ճգնաժամի հետեւանքների հեռացման դեմ, կառավարության օպերատիվ միջամտության շնորհիվ Հայաստանին իսկապես հաջողվել է հաղթահարել տնտեսական “փոթորիկը”:
“Հայաստանում ԱՄՀ եռամյա ծարգրերը կապված չեն տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման հետ եւ ուղղված են տնտեսության հետագա զարգացման ապահովմանը”,- ասել է Գիլյերմո Տոլոսան: Միեւնույն ժամանակ, նա նշել է, որ “երկրի հետագա ճանապարհը զգալիորեն դժվար է լինելու”:
“Հայաստանի տնտեսությունը կզարգանա այն պարագայում, եթե պետությունը ապահովի անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, բիզնես միջավայրը, բարելավի հարկային եւ մաքսային վարչարարությունը եւ արմատախիլ անի կոռուպցիան”, - ասել է Գիլյերմո Տոլոսան:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը հավաստիացրել է, որ կառավարությունը գիտակցում է առկա մարտահրավերները եւ նպատակ ունի մեծացնել համաշխարհային տնտեսության մեջ Հայաստանի դերը եւ տեղը: “Կառավարությունը կշարունակի աջայցություն ցուցաբերել արտահանմամբ զբաղվող աճող փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին, իսկ տնտեսության կառուցվածքը պետք է ենթարկվի լուրջ տրանսֆորմացիայի, քանի որ Հայաստանում կան խոշոր բնագավառներ, որոնց արտադրողականությունը շատ ցածր է”,- ասել է նախարարը` նշելով երկրի ենթակառուցվածքները ժամանակակից աշխարհի պահանջներին համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությունը:

Армении действительно удалось преодолеть экономический «шторм», считает представитель МВФ
Ереван /Медиамакс/. Министр финансов Тигран Давтян сказал сегодня в Ереване, что кризис преодолен и Армения вступила в этап экономического развития, в ходе которого первоочередными задачами являются диверсификация экономики, стимулирование экспорта и обеспечение макроэкономической стабильности.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня на конференции «Экономическая политика Армении: ее дальнейший путь», Тигран Давтян сказал, что «при отсутствии сюрпризов со стороны мировой экономики нам удастся решить отмеченные задачи».
Постоянный представитель Международного валютного фонда (МВФ) в Ереване Гильермо Толоса сказал, что в отличие от многих стран, которые все еще борются с последствиями мирового кризиса, Армении действительно удалось преодолеть экономический «шторм» благодаря оперативному вмешательству правительства.
«Трехлетниe программы МВФ в Армении не имеют ничего общего с преодолением экономического кризиса и нацелены на обеспечение дальнейшего развития экономики», - сказал Гильермо Толоса. В то же время, заметил он, «дальнейший путь страны будет значительно сложнее».
«Экономика Армении будет развиваться только в том случае, если государство обеспечит все необходимые инфраструктуры, облегчит бизнес-климат, улучшит налоговое и таможенное администрирование и искоренит коррупцию», - сказал Гильермо Толоса, добавив, что реализуемые в Армении программы МВФ затрагивают все отмеченные сферы.
Министр экономики Армении Нерсес Ерицян заверил, что правительство осознает существующие вызовы и нацелено на увеличение роли и места Армении в мировой экономике. «Правительно продолжит оказывать содейстие агрессивно растущим экспортоориентированным малым и средним предприятиям, а структура экономики должна быть подвегнута серьезной трансформации, поскольку в Армении есть довольно крупные отрасли, производительность которых очень низка», - сказал министр, отметив важность приведения инфраструктур страны в соответствие с требованиями современного мира.