Գյուղական ճանապարհների վերակառուցման ծրագիրը կստանա լրացուցիչ ֆինանսավորում
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը եւ Համաշխարհային բանկն /ՀԲ/ այսօր Երեւանում համաձայնագիր են ստորագրել գյուղական ճանապարհների վերակառուցման համար $40 մլն լրացուցիչ ֆինանսավորման մասին (LRIP- AF2):
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանի խոսքերով, միջոցները կուղղվեն ոչ միայն երկրի տնտեսություն, այլեւ թույլ կտան բացել նոր աշխատատեղեր, ավելացնել հարկային մուտքերը, ինչը դրական կանդրադառնա ՀՆԱ աճի վրա:
Նախարարն ընդգծել է, որ գյուղական վայրերում ենթակառուցվածքի վերականգնումը կնպաստի մարզերի ու գյուղատնտեսական համայնքների զարգացմանը:
ՀԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նաիրա Մելքումյանի խոսքերով, ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է վերանորոգել 190 կմ ճանապարհ 9 մարզերում:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանում գյուղատնտեսական ճանապարհների շինարարության հիմնական ծրագիրը ՀԲ կողմից հաստատվել է 2009թ. փետրվարին: Նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է ավելի քան $100 մլն եւ նախատեսում է երկրում 430 կմ ճանապարհների վերականգնում:

Подписано соглашение о дополнительном финансировании реконструкции сельских дорог
Ереван /Медиамакс/. Министерство финансов Армении и Всемирный банк (ВБ) подписали сегодня в Ереване соглашение о дополнительном финансировании реконструкции сельских дорог (LRIP-AF2) на сумму в $40 млн.
Как сообщает Медиамакс, по словам министра финансов Тиграна Давтяна, данные средства не только будут направлены в экономику страны, но и позволят открыть новые рабочие места, увеличить налоговые поступления, что положительно отразится на росте ВВП.
Министр подчеркнул, что восстановление инфраструктуры в сельских местностях окажет содействие развитию областям республики и сельхозобщинам в целом.
По словам исполняющей обязанности руководителя ереванского офиса Всемирного банка (ВБ) Наиры Мелкумян, в рамках данной программы планируется отремонтировать 190 км дорог в 9 марзах республики.
Она напомнила, что основная программа строительства сельскохозяйственных дорог в Армении была утверждена ВБ в феврале 2009 года. Стоимость общего проекта составляет более $100 млн. и предусматривает ремонт 430 км дорог в Армении.