Նախատեսվել է կենսաթոշակային ակտիվների պահպանության 100%-ոց երաշխավորման ինստիտուտ
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունը նախատեսել է կենսաթոշակային ակտիվների պահպանության 100%-ոց երաշխավորման ինստիտուտ, այսօր հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Վարդան Արամյանն ասել է, որ այդ նպատակով կստեղծվի կենսաթոշակային ակտիվների երաշխավորման հիմնադրամ, որը կգործի կենսաթոշակային հիմնադրամների հատկացումների հաշվին եւ կերաշխավորի միջոցների 20%-ը:
«Ակտիվների մնացած 80%-ը կերաշխավորի պետությունը»,- ասել է Վարդան Արամյանը:
Նա հայտնել է, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունված կենսաթոշակային բարեփոխումների փաթեթի համաձայն, պետությունը երաշխավորելու է նաեւ կուտակումների գնողունակությունը` կուտակվող գումարին ամեն տարի ավելացնելով տոկոս տարեկան գնաճի չափով:
«Կուտակային բաղադրիչի ներդրման հետ է կապած նաեւ անցումը պրոգրեսիվ եկամտահարկին, որի համաձայն, եկամտահարկն ու սոցիալական վճարումները 2011 թվականից կմիավորվեն մեկ եկամտահարկի ներքո` կազմելով 24% (մինչեւ 100 հազար դրամ աշխատավարձերով քաղաքացիների համար) եւ 26% (100 հազար դրամը գերազանցող աշխատավարձով քաղաքացիների համար)»,- ասել է ֆինանսների փոխնախարարը:
Նա տեղեկացրել է նաեւ, որ այն գումարները, որոնք 2011թ.-ից մինչեւ 2014թ.-ը գործատուների կողմից ինքնակամ կհատկացվեն կենսաթոշակային հիմնադրամներին, կգնահատվեն որպես ծախս եւ հաշվի կառնվեն շահութահարկի հաշվարկման ընթացքում, ինչը կխրախուսի մասնավոր հատվածի անցումը կուտակային մոդելին:
Կամավոր կուտակային համակարգը Հայաստանում կգործի 2011 թվականից, պարտադիրը` 2014 թվականից (40 տարեկանից ցածր քաղաքացիների համար): Ներկայումս Հայաստանում սոցիալական թոշակը կազմում է 8.000 դրամ (ընթացիկ տարվա նոյեմբերից` 10 500 դրամ): 5 տարի եւ ավել աշխատանքային փորձ ունեցող քաղաքացիների համար աշխատանքային յուրաքանչյուր տարվա համար կենսաթոշակի նվազագույն գումարին ավելանում է 450 դրամ:

Правительство Армении предусмотрело институт 100%-го гарантирования сохранности пенсионных активов
Ереван/Медиамакс/. Правительство предусмотрело институт 100%-го гарантирования сохранности пенсионных активов, заявил сегодня замминистра финансов Армении Вардан Арамян.
Как сообщает Медиамакс, Вардан Арамян сказал, что с этой целью будет создан фонд гарантирования пенсионных активов (наподобие Фонда гарантирования депозитов),  действующий за счет отчислений пенсионных фондов и гарантирующий 20% средств.
«Остальные 80% активов  будет гарантировать государство», - сказал Вардан Арамян.
Он сообщил, что согласно принятому в первом чтении пакету законопроектов по пенсионной реформе, государство будет гарантировать также покупательскую способность накоплений, ежегодно начисляя к накопленной сумме граждан процент в размере годовой инфляции.
«С внедрением накопительного компонента связан также переход к прогрессивному подоходному налогу, согласно которому подоходный налог и социальные выплаты с 2011 года объединятся в единый подоходный налог, составляя 24% (для граждан с заработной платой до 100 тыс драмов) и 26% (для граждан с заработной платой, превышающей 100 тыс драмов)», - сказал замминистра финансов.
Он сообщил также, что суммы, которые с 2011 по 2014 гг. будут добровольно отчисляться работодателями в пенсионные фонды, будут расцениваться в качестве расходов и вычитаться при расчете налога на прибыль, что будет поощрять переход частного сектора к накопительной модели.
Добровольная накопительная система будет действовать в Армении с 2011 года, обязательная (для граждан младше 40 лет) – с 2014-го. В настоящее время размер социальной пенсии в Армении составляет 8.000 драмов (с ноября текущего года – 10 500 драмов). Для граждан с трудовым стажем более 5 лет за каждый год стажа к минимальному размеру пенсии прибавляются 450 драмов.