«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբը» հայտարարել է ռիսկ-մենեջմենթի բարելավման մասին
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2010թ. առաջին եռամսյակի ավարտին «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խմբում» արժութային եւ տոկոսային ռիսկերի ցուցանիշները 2009թ. տարեվերջի համեմատ 0.07% եւ 0.2%-ից նվազել են, համապատասխանաբար, մինչեւ 0.015% եւ 0.1%:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են բանկի մամուլի ծառայությունում, «դա հնարավոր է դարձել ճգնաժամային երեւույթներին հակազդելուն ուղղված բանկի ձեռնարկած միջոցառումների շնորհիվ»:
Բանկը խստացրել է վարկեր տրամադրելու պայմանները, նվազեցրել է սպառողական վարկավորման ծավալները, բարձրացրել է կարճաժամկետ իրացվելիության ներբանկային նորմատիվը, սահմանել է խիստ վերահսկողություն փակ արժութային դիրքի նկատմամբ, մշտական հիմունքներով անցկացրել է սթրես-թեստավորում:
«Այդ ամենը տվել է դրական արդյունք. արդեն 2009թ. երկրորդ կիսամյակում դժվարությունները հաղթահարվել են, եւ ֆինանսական տարին բանկն ամփոփել է շահույթով»,- նշել են բանկում:

«Арэксимбанк-группа Газпромбанка» заявил об улучшении риск-менеджмента
Ереван/Медиамакс/. На конец I квартала 2010 года показатели валютного и процентного рисков в «Арэксимбанке–Группа Газпромбанка» по сравнению с концом 2009г. снизились от 0.07% и 0.2% до 0.015% и 0.1% соответственно.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе банка, «это стало возможным благодаря предпринятым банком мерам по противодействию кризисным явлениям».
Банк ужесточил условия выдачи кредитов, уменьшил объемы потребительского кредитования, повысил внутрибанковский норматив краткосрочной ликвидности, ввел жесткий контроль за соблюдением закрытой валютной позиции, проводил на постоянной основе стрес-тестирование.
«Все это дало положительный эффект - уже во второй половине 2009 года трудности были преодолены и финансовый год банк завершил с прибылью», - отметили в банке.