Ռուսաստանից Հայաստան բեռնարկղային փոխադրումն այժմ կրկնակի արագ կիրականացվի
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ռուսաստանից Հայաստան բեռնարկղային (կոնտեյներային) փոխադրումն այժմ երկու անգամ ավելի արագ կիրականացվի:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, դա հնարավոր է դարձել «Ապավեն» հայաստանյան տրանսպորտային ընկերության եւ «Տրանսկոնտեյներ» ռուսաստանյան ընկերության պայմանավորվածության շնորհիվ: «Ապավեն» ընկերության գործադիր տնօրեն Գագիկ Աղաջանյանի խոսքերով, «Տրանսկոնտեյներ»-ն ամբողջ Ռուսաստանում ունի կոնտեյներային կայաններով 130 տերմինալներ, ինչը թույլ է տալիս բեռը Ռուսաստանի ցանկացած կետից տեղափոխել Վլադիկավկազ, այնտեղից էլ` Երեւան:
Գագիկ Աղաջանյանը տեղեկացրել է, որ իրականացվել է բեռների փորձնական փոխադրում Օմսկից Երեւան, որը զբաղեցրել է 19 օր` նախկին 35 օրվա փոխարեն: Տրանսպորտային ընկերության ղեկավարն ընդգծել է նաեւ, որ փոխադրման ժամկետի կրճատումն անդրադառնում է նաեւ դրա արժեքի վրա, որը կկրճատվի 10-12%-ով: «Մենք ձգտում ենք իջեցնել գները փոխադրումների որակի եւ արագության 20-25% ավելացման հաշվին»,- ասել է Գագիկ Աղաջանյանը:
Նա նկատել է, որ բեռնարկղային փոխադրումների շնորհիվ «Վերին Լարս» անցակետի աշխատանքը դառնում է ավելի նպատակահարմար: Նա հայտնել է նաեւ, որ մայիսի 22-ից «Վերին Լարսը» հատող տրանսպորտային միջոցների բոլոր սահմանափակումները վերացվել են, ինչը թույլ կտա զգալիորեն ավելացնել փոխադրվող բեռների ծավալը: Նրա խոսքերով, 2010թ. մարտ-ապրիլ ամիսների ընթացքում սահմանը հատել է տրանսպորտի ընդամենը 500 միավոր, ներառյալ ուղեւորատար եւ մասնավոր տրանսպորտը:

Контейнерная перевозка грузов из России в Армению теперь будет осуществляться в два раза быстрее
Ереван/Медиамакс/. Контейнерная перевозка грузов из России в Армению теперь будет осуществляться в два раза быстрее.
Как сообщает Медиамакс, это стало возможным благодаря договоренности армянской транспортной компании «Апавен» с российской «Трансконтейнер». По словам исполнительного директора компании «Апавен» Гагика Агаджаняна, «Трансконтейнер» имеет 130 терминалов с контейнерными парками по всей России, что позволяет перевезти груз во Владикавказ из любой точки России, а оттуда - в Ереван.
Гагик Агаджанян сообщил, что была осуществлена экспериментальная перевозка грузов из Омска в Ереван, которая заняла 19 дней вместо прежних 35. Руководитель транспортной компании подчеркнул также, что уменьшение срока перевозки сказывается и на ее стоимости, которая станет дешевле на 10-12%. «Мы стремимся снизить цены за счет увеличения качества и скорости перевозок на 20-25%»,- сказал Гагик Агаджанян.
Он заметил, что, благодаря контейнерным перевозкам, работа КПП «Верхний Ларс» становится более целесообразной. Он также сообщил, что с 22 мая все ограничения на транспортные средства, пересекающие «Верхний Ларс», сняты, что позволит значительно увеличить объем перевозимых грузов. По его словам, за март-апрель 2010 года границу пересекли всего 500 единиц транспорта, включая пассажирский и частный транспорт.