Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը «մոտ է առավելագույնին», կարծում է ՀԲՄ ղեկավարը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այս տարվա առաջին եռամսյակը հաջողված էր ՀՀ բանկային համակարգի համար, այսօր ասել է Հայաստանի բանկերի միության /ՀԲՄ/ նախագահ Արարատ Ղուկասյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Արարատ Ղուկասյանն ասել է, որ առաջին եռամսյակում բանկային հատվածն աճ է արձանագրել է բոլոր հիմնական ցուցանիշներով, տեղի է ունեցել բանկերի վարկային պորտֆելի լուրջ բարելավում, կայունացել է պահանջարկը տարբեր վարկային գործիքների նկատմամբ:
«Երկրի բանկային համակարգի ակտիվները նախորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել են 5,36%-ով, կամ 72 մլրդ դրամով` կազմելով 1 տրլն 418 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ բանկային համակարգի ակտիվների աճը կազմել է 24%: Նախորդ եռամսյակի համեմատ վարկային ներդրումների աճը կազմել է 7,42%, կամ 54 մլրդ դրամ: ՀՀ բանկային համակարգի վարկային պորտֆելը առաջին եռամսյակի արդյունքներով կազմել է 777 մլրդ դրամ` 2009թ. առաջին եռամսյակի համեմատ ավելանալով 19,44%-ով»,- ասել է Արարատ Ղուկասյանը:
ԱՔՌԱ վարկային բյուրոյի տվյալների համաձայն, ՀՀ բանկերի կողմից առաջին եռամսյակում տրամադրվել է ավելի քան 150 հազար վարկ, որոնց մեծ մասը` սպառողական:
ՀԲՄ ղեկավարի խոսքերով, բանկային համակարգի ընդհանուր կապիտալի աճը նախորդ եռամսյակի համեմատ կազմել է 3%, առաջին եռամսյակում բանկային համակարգի շահույթը կազմել է 6,7 մլրդ դրամ, իսկ պետբյուջե կատարած վճարումների ծավալը` 4,4 մլրդ դրամ:
«Բանկային համակարգի պարտավորությունների աճը նախորդ եռամսյակի համեմատ կազմել է 5,35%, իսկ 2009թ. առաջին եռամսյակի համեմատ պարտավորությունների աճը կազմել է 25%: Միաժամանակ, հաճախորդների նկատմամբ բանկերի պարտավորությունները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են  34,91%-ով»,- ասել է Արարատ Ղուկասյանը:
ՀԲՄ ղեկավարը նշել է, որ բանկային համակարգի հիմնական ցուցանիշների աճին զուգընթաց` տեղի է ունենում ժամկետանց վարկերի տեսակարար կշռի նվազում, եւ եթե նախորդ տարեվերջին ժամկետանց պարտավորությունները կազմում էին համակարգի ընդհանուր վարկային պորտֆելի 8-10%-ը, ապա առաջին եռամսյակի արդյունքներով այդ ցուցանիշը կազմել է 5%:
Արարատ Ղուկասյանի խոսքերով, բանկերի եւ հաճախորդների միջեւ դատական վեճերի թիվը բոլոր վարկային գործարքների թվի համեմատ չի գերազանցում 1%-ը ողջ համակարգում: «Նկատելի է նաեւ դատական վեճերի կրճատման միտում. հայցերի մեծամասնությունը ետ է կանչվում բանկի եւ հաճախորդի միջեւ փոխադարձ պայմանավորվածությունների ձեռք բերման արդյունքում»,- ասել է ՀԲՄ ղեկավարը:
Նա նշել է, որ Հայաստանում բանկային տոկոսադրույքներն առաջին եռամսյակում նվազել են միջինը 2 տոկոսային կետով: «Սպառողական վարկերի միջին տոկոսադրույքը կազմում է տարեկան 20%, բիզնես-վարկերինը` 16%, իսկ հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքները կազմում են միջինը 14%»,- ասել է Արարատ Ղուկասյանը:
Նա ասել է, որ ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացումը բակերի տոկոսային քաղաքականության վրա անդրադարձել է ոչ միանգամից, եւ դրամավարկային քաղաքականության խստացման արդյունքները տեսանելի կլենեն ավելի ուշ: Միաժամանակ, ՀԲՄ ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ ԿԲ կողմից վերջերս սահմանված վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 7,25%, «մոտ է առավելագույնին եւ, հավանաբար, կպահպանվի մինչեւ այս տարեվերջ»:

Ставка рефинансирования «близка к максимуму», считает глава СБА
Ереван/Медиамакс/. I квартал текущего года был успешным для банковской системы, заявил сегодня председатель Союза банков Армении (СБА) Арарат Гукасян.
Как сообщает Медиамакс, Арарат Гукасян сказал, что в первом квартале банковский сектор зафиксировал рост по всем основным показателям, произошло серьезное улучшение кредитных портфелей банков, стабилизировался спрос на различные кредитные инструменты.
«Активы банковской системы по сравнению с предыдушим кварталом увеличились на 5,36% или 72 млрд драмов, составив 1 трлн 418 млрд драмов. По сравнению с аналогичным прошлогодним периодом рост активов банковской системы превысил 24%. Рост кредитных инвестиций по сравнению с предыдущим кварталом составил 7,42% или 54 млрд драмов; кредитный портфель банковской системы Армении составил по итогам 1 квартала 777 млрд драмов, увеличившись по сравнению с первым кварталом 2009г. на 19,44%», - сказал Арарат Гукасян.
Согласно данным кредитного бюро АКРА, в I квартале банками Армении было предоставлено более 150 тысяч кредитов, подавляющая часть которых - потребительские.
По словам главы СБА, рост общего капитала банковской системы по сравнению с предыдущим кварталом составил 3%, прибыль банковской системы в I квартале составила 6,7 млрд драмов, а объем выплат в госбюджет - 4,4 млрд драмов.
«Рост обязательств банковской системы по сравнению с предыдущим кварталом составил 5,35%, в сравнении же с первым кварталом 2009г. рост обязательств составил 25%. При этом обязательства банков по отношению к клиентам по сравнению с аналогичным прошлогодним периодом увеличились на 34,91%», - сказал Арарат Гукасян.
Глава СБА отметил, что параллельно росту основных показателей банковской системы, происходит уменьшение удельного веса просроченных кредитов, и если к концу прошлого года просроченные задолженности составляли 8-10% от общего кредитного портфеля системы, то по итогам первого квартала этот показатель составил 5%.
По словам Гукасяна, число судебных тяжб между банками и клиентами по сравнению с числом всех кредитных сделок, не превышает 1% во всей системе. «Заметна также тенденция сокращения судебных разбирательств: большинство исков отзывается в результате достижения взаимных договоренностей между банком и клиентом», - сказал Глава СБА.
Он отметил, что банковские ставки в Армении в первом квартале в среднем снизились на 2 процентных пункта. «Средняя ставка потребительских кредитов составляет 20% годовых, бизнес-кредитов – 16%, ставки же по ипотечным кредитам составляют в среднем 14%», - сказал Арарат Гукасян.
Он сказал,  что повышение Центральным банком (ЦБ) Армении ставки рефинансирования отразится на процентной политике банков не сразу, и результаты ужесточения денежно-кредитной политики будут видны позже. При этом глава СБА выразил мнение, что установленная на днях Центробанком ставка рефинансирования в 7,25% «близка к максимуму и, скорее всего, сохранится до конца текущего года».