Նախատեսվում է ՀՀ հարկային համակարգի լուրջ բարեփոխում
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ պետբյուջեի մուտքերը 2010թ. առաջին եռամսյակում ավելացել են 17%-ով` կազմելով 164,1 մլրդ դրամ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանն այսօր հայտնել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ծախսերն ավելացել են 10%-ով` կազմելով 170,1 մլրդ դրամ: Բյուջեի դեֆիցիտը կազմել է 6 մլրդ դրամ` առաջին եռամսյակի համար նախատեսված 38 մլրդ դրամի փոխարեն:
Ինչպես նշել է Գագիկ Մինասյանը, եթե ՀՀ բյուջեն համեմատենք մինչճգնաժամային ժամանակահատվածի հետ, ապա 2010թ. առաջին եռամսյակում արձանագրվել է եկամուտների 6% եւ ծախսերի 22% աճ: Նրա խոսքերով, դա վկայում է այն մասին, որ ՀՀ տնտեսությունն աստիճանաբար դուրս է գալիս ճգնաժամից:
Մեկնաբանելով վարչապետի դժգոհությունը Պետեկամուտների կոմիտեի աշխատանքից` Գագիկ Մինասյանն այն անվանել է հիմնավորված: Նա ընդգծել է, որ հարկահավաքման ներկայիս մակարդակն անբավարար է, եւ անհրաժեշտ է լուրջ միջոցառումներ ձեռնարկել մուտքերի ավելացման ուղղությամբ: Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է ՀՀ հարկային համակարգի լուրջ բարեփոխում:

Планируется серьезное реформирование налоговой системы Армении
Ереван/Медиамакс/. Поступления госбюджета Армении в I квартале 2010 года увеличились на 17% и составили 164,1 млрд драмов.
Как сообщает Медиамакс, председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян сообщил сегодня, что расходы в отчетный период увеличились на 10%, составив 170,1 млрд драмов. Дефицит бюджета составил 6 млрд драмов при запланированном для I квартала уровне в 38 млрд драмов.
Как отметил Гагик Минасян, если сравнивать бюджет Армении с докризисным периодом, то в первом квартале 2010 года был зафиксирован 6%-й рост доходов и 22%-й рост расходов. По его словам, это свидетельствует  о том, что экономика Армении постепенно выходит из кризиса.
Комментируя недовольство премьер-министра работой Комитета по госдоходам, Гагик Минасян назвал его обоснованными. Он подчеркнул, что нынешний уровень сбора налогов является неудовлетворительным, и необходимо принять серьезные меры по увеличению поступлений. Депутат сообщил, что в ближайшее время планируется серьезное реформирование налоговой системы Армении.