Երեւանում բացվել է ԵԱԶԲ մշտական ներկայացուցչությունը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) այսօր բացեց Հայաստանում իր մշտական ներկայացուցչությունը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այսօր Երեւանում ՀՀ կառավարության եւ ԵԱԶԲ-ի միջեւ ստորագրվել է համապատասխան համաձայնագիր՝ բանկի կողմից հանրապետության տարածքում ներկայացված լինելու պայմանների վերաբերյալ:
Ինչպես միջոցառմանը նշել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, «մենք երկար էինք պատրաստվում համաձայնագրի ստորագրմանը, հանգամանորեն քննարկում էինք բանկի՝ Հայաստանում ներկայացված լինելու պայմանները եւ հուսով ենք, որ ԵԱԶԲ-ն Հայաստանում ակտիվ գործունեություն կծավալի»:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ ԵԱԶԲ-ի օրակարգում արդեն ընդգրկված են մի շարք նախագծեր, որոնց իրագործման համար ահնհրաժեշտ են մեծածավալ ներդրումներ: Տիգրան Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ նախագծերն ունեն տարածաշրջանային եւ ԱՊՀ շրջանակներում ինտեգրացիոն նշանակություն եւ կապված են այնպիսի ոլորտների հետ, ինչպիսիք են քիմիան, էներգետիկան եւ հանքարդյունաբերության հումքի մշակումը: Ըստ վարչապետի, ծրագրերից յուրաքանչյուրը գնահատվում է $100 մլն:
ԵԱԶԲ վարչության նախագահ Իգոր Ֆինոգենովի խոսքերով, բանկի գործունեությունը բխում է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ բանկի բոլոր անդամ-երկրների շահերից: Նա նշել է, որ ներկայումս ընթանում են Հայաստանում նորարարական նախագծերի դիտարկման ակտիվ աշխատանքներ, որոնք միտված են երկրի կայուն տնտեսական զարգացմանը:
Այսօր ԵԱԶԲ-ն Երեւանում երկկողմանի պայմանագրեր է ստորագրել նաեւ «ՀայՌուսգազարդ», «Միջազգային էներգետիկ կորպորացիա», «Հարավկովկասյան երկաթուղի» եւ «Հայբիզնեսբանկ» ընկերությունների հետ:
Ինչպես նշեց Իգոր Ֆինոգենովը, «Հայբիզնեսբանկի» հետ համագործակցության շրջանակներում նախատեսվում է բանկին տրամադրել $20 մլն փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության ֆինանսավորման նպատակով:

В Ереване открылось постоянное представительство ЕАБР
Ереван/Медиамакс/. Евразийский банк развития (ЕАБР) открыл сегодня постоянное представительство в Армении.
Как сообщает Медиамакс, в связи с этим в Ереване было подписано соглашение между ЕАБР и правительством Армении об условиях пребывания банка на территории республики.
Как отметил на мероприятии премьер-министр Армении Тигран Саргсян, «мы долго готовились к подписанию соглашения, детально обсуждали условия пребывания банка и надеемся на активную деятельность ЕАБР в Армении».
Глава армянского правительства подчеркнул, что на рассмотрении ЕАБР уже находится ряд проектов, для реализации которых необходим большой объем инвестиций. Тигран Саргсян сообщил, что проекты носят региональный и интеграционный характер в рамках СНГ и относятся к таким сферам, как химия, энергетика, обработка первичного рудного сырья, и оцениваются в $100 млн. каждый.
По словам председателя правления ЕАБР Игоря Финогенова, деятельность банка отвечает интересам как Армении, так и всех участников банка. Он отметил, что сейчас ведутся активные работы по рассмотрению инвестиционных проектов в Армении, которые нацелены на стабильное экономическое развитие страны.
Сегодня в Ереване были также подписаны соглашения о сотрудничестве ЕАБР с ЗАО «Армросгазпром», ЗАО «Международная энергетическая корпорация», ЗАО «Южно-кавказская железная дорога» и ЗАО «Армбизнесбанк».
Как отметил Игорь Финогенов, соглашение о сотрудничестве с «Армбизнесбанком» предусматривает предоставление армянскому банку $20 млн. на кредитование малого и среднего предпринимательства в Армении.