Հայ գործարարները տարեկան հանգստանում են միջինը 15 օր
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2009թ. համեմատ ՀՀ ընկերությունների լարվածության մակարդակն ավելացել է 58%-ով, մինչդեռ համաշխարհային մակարդակով այդ ցուցանիշը կազմում է 56%:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են “Գրանթ Թորնթոն Ամիօ”-ի մարքեթինգի բաժնում, այդ մասին վկայում են “Գրանթ Թորնթոն Ինթերնեյշնլ”-ի Միջազգային գործարար զեկույցի արդյունքները, որը կազմվել է աշխարհի 36 երկրների 7 400 մասնավոր ընկերությունների հարցման հիման վրա:
Ցուցակը գլխավորում է Չինաստանը (76%), նրան հաջորդում են Մեքսիկան (74%),  Թուրքիան (72%) եւ Հունաստանը (68%):
Մասնավոր ընկերությունների ղեկավարության շրջանում որպես լարվածության ամենատարածված պատճառ մատնանշվել է տնտեսական միջավայրը (38%), ապա դրամական հոսքերի վրա ճնշումը (26%) եւ մրցակիցների գործունեությունը (21%):
Ինչպես նշում է “Գրանթ Թորնթոն Ամիօ”-ի տնօրեն-բաժնետեր Գագիկ Գյուլբուդաղյանը, Հայաստանում գործատուները ճնշման տակ են մի քանի պատճառներով`ճգնաժամ (27%), աշխատանքի ծանրաբեռնվածություն (19%), մրցակիցների գործունեություն (17%) եւ դրամական հոսքերի խնդիրներ (14%):
Հարցման արդյունքում բացահայտվել է նաեւ կապը լարվածության եւ տարվա ընթացքում հատկացված արձակուրդային օրերի միջեւ: Այդ ցուցանիշով Հայաստանը գտնվում է միջին դիրքերում. հայ գործարարները տարեկան հանգստանում են միջինը 15 օր, որը մեկ օրով գերազանցում է գլոբալ միջին 14 օր ցուցանիշը:

В течение года армянские предприниматели отдыхают в среднем 15 дней
ЕреванМедиамакс/. По сравнению с 2009 годом уровень напряженности руководителей армянских компаний возрос на 58%, в мировом масштабе этот показатель составляет 56%
Как сообщили сегодня Медиамакс в отделе маркетинга «Грант Торнтон Амио», об этом свидетельствуют результаты Международного бизнес-доклада «Грант Торнтон Интернешнл», составленного на основе опроса 7 400 частных компаний в 36 странах мира.
По названному показателю список возглавляет Китай (76%), далее следуют Мексика (74%), Турция (72%) и Греция (68%).
Основной причининой напряженности среди руководства частных компаний в 2009 году называлась экономическая среда (38%), далее следовали давление на денежные потоки (26%) и деятельность конкурентов (21%).
Как отмечает директор-акционер «Грант Торнтон Амио» Гагик Гюльбудагян, в Армении работадатели испытывают напряженность по нескольким причинам: кризис (27%), рабочие нагрузки (19%), деятельность конкурентов (17%) и проблемы с денежными потоками (14%).
В ходе опроса выявилась также связь между уровнем напряженности и количеством выделенных в течение года отпускных дней. По этому показателю Армения находится на средних позициях: армянские бизнесмены отдыхают в среднем 15 дней, что превышает глобальный показатель на один день (14 дней).