2009թ. ՀՀ բանկային համակարգի շահույթի շուրջ կեսը բաժին է հասել “ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկին”
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009թ. արդյունքներով “ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը” ՀՀ բանկային համակարգում առաջատար դիրք է զբաղեցրել բոլոր հիմնական ցուցանիշներով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում 2009թ. արդյունքների ամփոփմանը նվիրված մամուլի ասուլիսում ասել է “ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի” գլխավոր գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը:
“Բանկի ակտիվները 2009թ. վերջին կազմել են շուրջ 163 մլրդ դրամ` մեկ տարվա ընթացքում ավելանալով 31.6%-ով, կապիտալի աճը նախորդ տարի կազմել է 34.8%` հասնելով 35.418 մլրդ դրամի, բանկի շահույթը կազմել է շուրջ 4.3 մլրդ դրամ` կազմելով ՀՀ բանկային համակարգի ընդհանուր շահույթի 49.6%-ը”,- ասել է Ստեփան Գիշյանը:
Նրա խոսքերով, բանկի վարկային պորտֆելը 2009թ. արդյունքներով գերազանցել է 90 մլրդ դրամը (մասնաբաժինը ՀՀ բանկային համակարգում` 12.2%), բանկի ընդհանուր պարտավորությունները նախորդ տարեվերջին կազմել են 127.334 մլրդ դրամ (մասնաբաժինը բանկային համակարգում` 12.1%):
“Այս տարվա փետրվարի 9-ից Հայաստանում American Express քարտերի սպասարկման բացառիկ իրավունքը տրամադրվել է ՙԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկին՚, եւ ներկայումս մենք լայնածավալ աշխատանքներ ենք իրականացնում  American Express քարտերի սպասարկման ցանցի ընդլայնման ուղղությամբ”,- ասել է Ստեփան Գիշյանը` հավելելով, որ բանկը մտադիր է American Express քարտերի թողարկումը սկսել այս տարվա երկրորդ կամ երրորդ եռամսյակում:
Խոսելով բանկի 2010թ. մտադրությունների մասին` Ստեփան Գիշյանն ասել է, որ բանկը սկսել է ակտիվ վարկավորում վարկերի բոլոր տեսակներով, եւ հույս է հայտնել, որ ընթացիկ տարին նախորդից հաջող կլինի` միաժամանակ նշելով տնտեսության` տարվա առաջին երկու ամիսներին արձանագրված կայունացման նշանները:
Պատասխանելով բանկի վարկային պորտֆելում ժամկետանց պարտավորությունների մասնաբաժնի մասին հարցին` Ստեփան Գիշյանն ասել է, որ ներկայումս դրանց տեսակարար կշիռը երկու անգամ ցածր է բանկային համակարգի միջին ցուցանիշից: “ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի” ղեկավարն ընդգծել է, որ ողջ տարվա ընթացքում բանկը չի դադարեցրել վարկավորումը ոչ մի ուղղությամբ:
Պատասխանելով Հայաստանում հեդժ-ֆոնդի ստեղծման անհրաժեշտության մասին հարցին` Ստեփան Գիշյանն ասել է, որ 2009 թվականը “ամենալավ ժամանակը չէր” երկրում նման կառույց ստեղծելու համար` նշելով, որ հեդջ-ֆոնդի ստեղծումը, այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ է, քանի որ ՀՀ բանկային համակարգում դրամային ավանդների բազան անբավարար է մնում, եւ հաճախորդների վարկային պահանջների բավարարման նպատակով բանկերը ստիպված ռեսուրսներ են ներգրավում արտարժույթով:

Около половины прибыли банковской системы Армении за 2009 год пришлось на долю «АКБА-Кредит Агрикол Банка»
02.03.2010 | 15:08 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван /Медиамакс/. По итогам 2009 года «АКБА-Кредит Агрикол Банк» лидирует в банковской системе Армении по всем основным показателям.
Как сообщает Медиамакс, об этом, выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване по итогам деятельности банка в 2009 году, сообщил генеральный исполнительный директор «АКБА-Кредит Агрикол Банка» Степан Гишян.
«Активы банка на конец 2009 года составили около 163 млрд. драмов, увеличившись за год на 31,6%, рост капитала банка в прошлом году составил 34,8%, достигнув 35,418 млрд. драмов, прибыль банка составила около 4,3 млрд. драмов, составив 49,6% от совокупной прибыли банковской системы Армении»,- сказал Степан Гишян.
По его словам, кредитный портфель банка по итогам 2009 года превысил 90 млрд. драмов (доля в банковской системе Армении – 12,2%), общие же обязательства банка составили к концу прошедшего года 127,334 млрд. драмов (доля в банковском секторе – 12.1%).
«9-го февраля текущего года банк получил эксклюзивное право обслуживания карт American Express, и в настоящее время мы проводим широкомасштабные работы по расширению сети обслуживания данных карт»,- сказал Степан Гишян, добавив, что банк намерен начать выпуск карт American Express во втором либо третьем квартале текущего года.
Говоря о намерениях банка в 2010 году, Степан Гишян сказал, что банк начал активное кредитование по всем видам кредитов, и выразил надежду, что текущий год будет успешнее предыдущего, отметив при этом знаки стабилизации экономики, демонстрируемые по итогам первых двух месяцев года.
Отвечая на вопрос о доле просроченных обязательств по кредитам в портфеле банка, Степан Гишян сказал, что их удельный вес в настоящее время вдвое ниже среднего показателя по банковской системе. Глава «АКБА-Кредит Агрикол Банка» подчеркнул, что в течение всего года банк не прекращал кредитования ни по одному направлению.
Отвечая на вопрос о необходимости создания в Армении хедж-фонда, Степан Гишян сказал, что 2009 год был «не самым лучшим временем» для создания в стране подобной структуры, отметив, что создание хедж-фонда, тем не менее, необходимо, поскольку база драмовых депозитов в армянской банковской системе остается неудовлетворительной, и для удовлетворения кредитных потребностей клиентов банки вынужденно продолжают привлекать ресурсы в иностранной валюте.