10 բանկեր պատրաստ են մասնակցել “Բնակարաններ երիտասարդների համար” ծրագրին
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանյան 10 առեւտրային բանկեր պատրաստակամություն են հայտնել մասնակցելու “Բնակարաններ երիտասարդների համար” ծրագրին
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը,այդ մասին այսօր ասել է Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանը: Հիփոթեքային ծրագիրը կսկսի գործել առաջիկա շաբաթների ընթացքում: Արարատ Ղուկասյանն ընդգծել է, որ այն սոցիալական բնույթ է կրում եւ նախատեսված է երիտասարդ ընտանիքների համար:
“Բնակարան երիտասարդներին” ՈՒՎԿ ՓԲԸ եւ Ազգային հիփոթեքային ընկերության գործադիր տնօրեն Մհեր Եդիգարյանը նկատել է, որ բանկերը դասակարգում կանցնեն, որի արդյունքում կստանան ծրագրին մասնակցելու իրավունք:
“Բնակարաններ երիտասարդների համար” ծրագրի շրջանակներում բնակարանի առավելագույն արժեքը կազմելու է 16 մլն դրամ, իսկ վարկի առավելագույն ծավալը` 11 մլն 200 հազ դրամ՝ բնակարանի արժեքի 70 տոկոսը: Կանխավճարը կկազմի 30%, տարեկան տոկոսադրույքը` 8.5-9%: Բանկերը վարկերը տրամադրելու են 10.5-11%-ով, 2%-ը սուբսիդավորվելու է պետության կողմից:
2009թ. հուլիսից Ազգային հիփոթեքային ընկերությունը տրամադրել է 3.1 մլրդ դրամի 426 վարկ, որից 300-ը հատկացվել է բնակարանի ձեռք բերման համար:

10 армянских банков выразили готовность принять участие в программе «Квартиры для молодых»
Ереван /Медиамакс/. 10 коммерческих банков Армении выразили готовность принять участие в программе «Квартиры для молодых».
Как сообщает Медиамакс, об этом сказал сегодня председатель Союза банков Армении Арарат Гукасян. Ипотечная программа начнет действовать в течение ближайших недель.
Арарат Гукасян подчеркнул, что она носит социальный характер и предназначена для молодых семей.
Исполнительный директор УКО «Квартиры молодым» и Национальной ипотечной компании Мгер Едигарян заметил, что банки пройдут классификацию, по итогам которой получат право на участие в программе.
Максимальная стоимость квартиры в рамках программы составит 16 млн драмов, а
максимальный объем кредита – 11 млн 200 тысяч драмов, или 70 процентов от стоимости квартиры. Предоплата составит 30%, кредитная ставка - 8,5-9%. Банки будут выдавать кредиты по 10,5-11%, 2% будет субсидироваться со стороны государства.
С июля 2009 года Национальная ипотечная компания предоставила 426 кредитов на сумму в 3,1 млрд. драмов, 300 из которых были выделены на приобретение жилья.