Հայաստանում կգործեն ոչ պետական կենսաթոշակային հիմնադրամների երեք տեսակներ
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը այսօր հայտարարել է, որ կառավարությունը քննարկում է կենսաթոշակային բարեփոխումների բոլոր սցենարները:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Վարդան Արամյանն այսօր ասել է, որ երկրում գործող կենսաթոշակային համակարգն անարդյունավետ է ֆինանսական միջոցների պակասուրդի տեսանկյունից, անարդար է աշխատավարձին համապատասխանության տեսանկյունից եւ քաղաքացիների համար չի ապահովում պատշաճ կենսապայմաններ 63 տարեկանից հետո:
Փոխնախարարն ասել է, որ կենսաթոշակային բարեփոխումները թույլ կտան լուծել այդ խնդիրները: Նրա խոսքերով, սղաճի արդյունքում կուտակված միջոցների փոշիացման ռիսկը նվազագույնի հասցնելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը սահմանել է խիստ սահմանափակումներ քաղաքացիների կենսաթոշակային միջոցները կառավարողների համար: Ոչ պետական կենսաթոշակային հիմնադրամները ունենալու են գործունեության տեսակների սահմանափակումներ` հավասարակշռված, պահպանողական եւ կայուն:
Հավասարակշռված հիմնադրամներն իրավունք են ունենալու իրենց կապիտալը ներդնել բաժնետոմսերում եւ պարտատոմսերում 50/50 հարաբերակցությամբ, իսկ պահպանողական հիմնադրամները, համապատասխանաբար, 25/75 հարաբերակցությամբ: Կայուն հիմնադրամները հարյուր տոկոսանոց ներդրումներ են կատարելու պարտատոմսերում:
Փոխնախարարն ասել է, որ կառավարությունը մշտապես տեղեկացնելու է հասարակությանը կենսաթոշակային բարեփոխումների ընթացքի մասին եւ բարձրացնելու է բնակչության բոլոր շերտերի իրազեկվածությունը:

В Армении будут действовать три типа негосударственных пенсионных фондов
Ереван /Медиамакс/. Замминистра финансов Армении Вардан Арамян заявил сегодня, что правительство рассматривает все сценарии развития пенсионных реформ.
Как сообщает агентство Медиамакс, Вардан Арамян сказал сегодня, что действующая в стране пенсионная система неэффективна с точки зрения дефицита финансовых средств, несправедлива с точки зрения адекватности заработной плате и не обеспечивает достойные условия жизни гражданам после 63-х лет.
Замминистра сказал, что пенсионные реформы позволят решить эти проблемы. По его словам, для минимизации риска распыления накопленных средств в результате инфляции правительство Армении установило жесткие ограничения для управляющих пенсионными средствами граждан. Негосударственные пенсионные фонды будут иметь ограничения видов деятельности: сбалансированный, консервативный и стабильный.
Сбалансированные фонды будут иметь право вкладывать свой капитал в акции и облигации в соотношении 50/50, а консервативные фонды, соответственно, в соотношении 25/75. Стабильные фонды будут делать стопроцентные вложения в облигации.
Замминистра сказал, что правительство будет постоянно информировать общественность о ходе пенсионных реформ и повышать осведомленность всех слоев населения.