“Ինեկոբանկն” առաջատարն է կորպորատիվ պարտատոմսերով բորսային գործարքների ծավալով
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա” ֆոնդային բորսայի հունվար ամսվա տվյալների համաձայն` կորպորատիվ պարտատոմսերով բորսային գործարքների ծավալով  Ինեկոբանկ ՓԲԸ-ն (ENECB1) դարձել է առաջատար:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, հունվար ամսվա ընթացքում “Ինեկոբանկի” պարտատոմսերով գործարքների ընդհանուր ծավալը կազմել է բորսայում համանուն գործարքների ընդհանուր ծավալի մոտ կեսը (ավելի քան 47,5 մլն դրամ):
“ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա”-ում ցուցակվում են բանկի 7000 պարտատոմսեր` յուրաքանչյուրը 50 000 դրամ անվանական արժեքով, 365 օր մարման ժամկետով եւ տարեկան 9,5% տոկոսադրույքով: Միացյալ Նահանգների կառավարությունը, ի դեմս ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ), տրամադրում է մինչև 50% երաշխավորություն հօգուտ Պարտատոմսեր ձեռքբերողների:
“Ինեկոբանկի” եւ USAID-ի համագործակցությունը ենթադրում է 2.7 մլրդ դրամ ընդհանուր ծավալի կորպորատիվ պարտատոմսերի թողարկում եւ դրանց տեղաբաշխում մի քանի տրանշերով: Պարտատոմսերի ընդհանուր թիվը կազմելու է 54 հազ., որից 37 հազ.-ը տեղաբաշխվելու են որպես դիսկոնտային պարտատոմսեր 365 օր շրջանառության ժամկետով, իսկ մնացած 17 հազ.-ը տեղաբաշխվելու են որպես արժեկտրոնային պարտատոմսեր 18 ամիս շրջանառության ժամկետով: Պարտատոմսերը փոխարկելի չեն:

«Инекобанк» лидирует по объему биржевых сделок по корпоративным облигациям
Ереван /Медиамакс/. Согласно данным «НАСДАК ОЭМЭКС Армения» за январь, «Инекобанк» (ENECB1) стал лидером по объему биржевых сделок по корпоративным облигациям.
Как сообщает Медиамакс, общий объем сделок по облигациям «Инекобанка» в январе (более 47.5 млн драмов) составил около половины от всех биржевых сделок по корпоративным облигациям.
На «НАСДАК ОЭМЭКС Армения» котируются 7000 облигаций банка номинальной стоимостью 50 000 драмов каждая, сроком погашения 365 дней и доходностью 9,5% годовых. Правительство США в лице Агентства США по международному развитию (USAID), предоставляет гарантию до 50 процентов инвесторам, приобретающим облигации банка.
Сотрудничество «Инекобанка» с USAID предполагает эмиссию корпоративных облигаций общим объемом в 2.7 млрд драмов и их размещение несколькими траншами. Общее число облигаций составит 54 тыс., 37 тыс. из которых будут размещены в виде дисконтных облигаций со сроком обращения в 365 дней, остальные же 17 тыс. будут размещены в виде купонных облигаций со сроком обращения в 18 месяцев. Облигации неконвертируемые.