Երեւանում անշարժ գույքի գները 2008թ. համեմատ կրճատվել են 10.5%-ով
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009թ. ընթացքում ՀՀ Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի մուտքերը կազմել են 2 մլրդ 292 մլն 653.5 դրամ` նախատեսված 2 մլրդ 591 մլն դրամի փոխարեն (88.5%):
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում հայտնել է Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի ղեկավար Երվանդ Զախարյանը` հանդես գալով տարվա արդյունքների ամփոփմանը նվիրված մամուլի ասուլիսում:
Երվանդ Զախարյանն ասել է, որ 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կադաստրային մուտքերն ավելացել են 1.3%-ով:
Նրա խոսքերով, տարվա ընթացքում իրականացվել է անշարժ գույքի նկատմամբ հիփոթեքային իրավունքների պետական գրանցման 14 292 գործարք: Երվանդ Զախարյանը հայտնել է, որ կառավարության կողմից 2009թ. համար նախանշված 9 ծրագրերն ամբողջությամբ իրականացվել են: Կոմիտեի կողմից բացահայտվել է 1690 անօրինական կառույց եւ շինություն, արձանագրվել է անշարժ գույքի գրանցման 137 183 գործարք:
Երվանդ Զախարյանը հայտնել է, որ Երեւանում 1 քառ. մետր բնակելի տարածքի շուկայական միջին գինը 2009թ. հունվար-նոյեմբերին կազմել է 296 600 դրամ, ինչը 10.5%-ով քիչ է, քան 2008թ. նույն ժամանակահատվածում: Շրջաններում 1 քառ. մետրի միջին գինը կազմել է 73 200 դրամ, անկումը` 4.8%:
Գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ 2010 թվականին կոմիտեն շեշտադրելու է հիփոթեքային վարկավորման մատչելիության ապահովումը: Երվանդ Զախարյանն ասել է, որ 2009թ. ընթացքում անշարժ գույքի հիփոթեքային գների նվազումը կազմել է 57%:
Նրա խոսքերով, կոմիտեն համագործակցելու է երկրի բանկային համակարգի հետ հիփոթեքային վարկերի տրամադրման մատչելի մեխանիզմ մշակելու, ինչպես նաեւ տրամադրված միջոցների վերադարձելիությունն ապահովելու նպատակով:

Цены на недвижимость в Ереване по сравнению с 2008 годом сократились на 10,5%
Ереван /Медиамакс/. В Государственный комитет кадастра недвижимости Армении в течение 2009 года поступило 2 млрд. 292 млн. 653,5 драмов вместо запланированных 2 млрд. 591 млн. драмов (88,5%).
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване заявил начальник Госкомитета кадастра недвижимости Ерванд Захарян, выступая на пресс-конференции по итогам года.
Ерванд Захарян сказал, что по сравнению в аналогичным периодом 2008 года кадастровые поступления увеличились на 1.3%.
По его словам, в течение года было осуществлено 14292 сделок по государственной регистрации ипотечных прав на недвижимость. Ерванд Захарян сообщил, что намеченные правительством на 2009 год 9 программ полностью выполнены. Комитетом выявлено 1690 незаконных строений и построек, зарегистрировано 137 183 сделок по регистрации недвижимости.
Ерванд Захарян сообщил, что в Ереване средняя рыночная цена за 1 кв. м жилья в январе-ноябре 2009 года составила 296 600 драм, что на 10.5% меньше, чем в аналогичный период 2008 года, в областях средняя цена за 1 кв.м составила 73 200 драмов, спад - 4.8%.
Глава ведомства отметил, что в 2010 году комитет будет делать акцент на обеспечение доступности ипотечного кредитования. Ерванд Захарян сказал, что в 2009 году снижение ипотечных цен на недвижимость составило 57%.
По его словам, комитет будет тесно сотрудничать с банковской системой страны для разработки доступного механизма предоставления ипотечных кредитов, а также обеспечения возвращаемости предоставленных средств.