ՀՀ բանկերի վարկային պորտֆելը հոկտեմբերին ավելացել է 17 մլրդ 225 մլն դրամով
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ բանկերի վարկային պորտֆելը 2009թ. հոկտեմբերի վերջում կազմել է 712 մլրդ 790 մլն դրամ` սեպտեմբերի համեմատ ավելանալով 17 մլրդ 225 մլն դրամով:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում, բանկերի կողմից արտարժույթով տրամադրված վարկերի ծավալը հոկտեմբերի վերջում կազմել է 358 մլրդ 834 մլն դրամ, ազգային արժույթով` 325 մլրդ 539 մլն դրամ:
ՀՀ բանկային համակարգում ժամկետանց վարկերի ծավալը հոկտեմբերի վերջում կազմել է 8 մլրդ 952 մլն դրամ` սեպտեմբերի համեմատ կրճատվելով 1 մլրդ 854 մլն դրամով:
ՀՀ վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրված վարկերի ծավալը 2009թ. հոկտեմբերի վերջի դրությամբ կազմել է 49 մլրդ 973 մլն դրամ` սեպտեմբերի համեմատ կրճատվելով 619 մլն դրամով:
ՀՀ առեւտրային բանկերի կողմից ներգրաված ավանդների ծավալը 2009թ. հոկտեմբերի վերջի դրությամբ կազմել է 631 մլրդ 701 մլն դրամ` սեպտեմբերի համեմատ կրճատվելով 11 մլրդ 91 մլն դրամով: Միաժամանակ, ընթացիկ տարվա հունիսի համեմատ բանկային համակարգում ավանդների ծավալը հոկտեմբերի  վերջում ավելացել է 78 մլրդ 739 մլն դրամով:
Ռեզիդենտ ավանդների ծավալը հոկտեմբերի վերջում կազմել է 503 մլրդ 175 մլն դրամ` սեպտեմբերի համեմատ ավելանալով 9 մլրդ 686 մլն դրամով, մինչդեռ ոչ ռեզիդենտ ավանդները հաշվետու ժամանակահատվածում կրճատվել են 20 մլրդ 777 մլն դրամով` կազմելով 128 մլրդ 526 մլն դրամ:
Արտարժույթով ավանդների ծավալը հոկտեմբերի վերջում կազմել է 453 մլրդ 975 մլն դրամ (ավանդների ընդհանուր քանակի 71.8%-ը), ազգային արժույթով` 177 մլրդ 725 մլն դրամ (28.2%):
2009թ. հոկտեմբերի վերջում բանկերում ավանդների մնացորդը կազմել է 275 498 մլն դրամ` նախորդ ամսվա համեմատ ավելանալով 0.05%-ով, իսկ 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ` 33.3%-ով:

Кредитный портфель армянских банков увеличился в октябре на 17 млрд 225 млн драмов
Ереван /Медиамакс/. Кредитный портфель банков Армении в конце октября 2009 года составил 712 млрд 790 млн драмов, увеличившись по сравнению с сентябрем на 17 млрд 225 млн драмов.
Как сообщили Медиамакс в Национальной службе статистики Армении, объем кредитов, предоставленных банками в иностранной валюте по состоянию на конец октября составил 358 млрд 834 млн драмов, в национальной валюте - 325 млрд 539 млн драмов.
Сумма просроченных кредитов в банковской системе Армении в конце октября составила 8 млрд 952 млн драмов, сократившись по сравнению с сентябрем на 1 млрд 854 млн драмов.
Объем кредитов, выданных кредитными организациями Армении по состоянию на конец октября 2009 года составил 49 млрд 973 млн драмов, сократившись по сравнению с сентябрем на  619 млн драмов.
Объем привлеченных коммерческими банками Армении депозитов по состоянию на конец октября 2009 года составил 631 млрд 701 млн драмов, сократившись по сравнению с сентябрем на 11 млрд 91 млн драмов. При этом по сравнению с июнем текущего года объем депозитов в банковской системе к концу октября увеличился на 78 млрд 739 млн драмов.
Объем депозитов резидентов составил в конце октября 503 млрд 175 млн драмов, увеличившись по сравнению с сентябрем на 9 млрд 686 млн драмов, в то время, как депозиты нерезидентов в отчетный период сократились на 20 млрд 777 млн, составив 128 млрд 526 млн драмов.
Объем депозитов в иностранной валюте на конец октября составил 453 млрд 975 млн драмов (71.8% от общей суммы депозитов), в национальной валюте – 177 млрд 725 млн драмов (28.2%).
Остаток на депозитах в банках в конце октября 2009 года составил 275 498 млн драмов, увеличившись по сравнению с предыдущим месяцем на 0.05% и увеличившись по сравнению с тем же периодом 2008 года - на 33,3%.