Grant Thornton-ը ողջունում է մասնավոր ընկերությունների համար նոր ՖՀՄՍ-ի ներմուծումը
Երեւան /Մեդիամաքս/. «Գրանթ Թորնթոն Ինթերնեշնլը» ողջունում է փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների /ՓՄՁ/ համար նախատեսված նոր Ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտը (ՖՀՄՍ):
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են «Գրանթ Թորնթոն Ամիօ»-ի մարքեթինգի բաժնում, նոր ստանդարտը կազմված է ՖՀՄՍ-ների ամբողջական տարբերակի վրա, որ մշակվել էր հիմնականում ցուցակված ընկերությունների համար: «Գրանթ Թորնթոն Ամիօ» ընկերության բաժնետեր Էմիլ Վասիլյանի գնահատմամբ, աշխարհի այն չցուցակված ընկերությունները, որոնք ներկայումս պետք է համապատասխանեն ՖՀՄՍ-ի ամբողջական տարբերակին, «ուրախությամբ կպարզեն, որ նոր ստանդարտը ամբողջական ՖՀՄՍ-ից 10 անգամ կարճ է»:
Հայաստանում վերջին օրենսդրական փոփոխություններից հետո այս տարվա հունվարի 1-ից բոլոր բանկերն իրենց ֆինանսական հաշվետվությունը վարում են ՖՀՄՍ-ի համաձայն: Մյուս ֆինանսական կազմակերպությունները` վարկային եւ ապահովագրական ընկերությունները, ՖՀՄՍ-ի կանցնեն 2010թ. հունվարի 1-ից:
«Յուրաքանչյուր երկիր այժմ արդեն կարող է նկատի առնել այս ստանդարտը, քննարկել տեղական շահառուների հետ եւ որոշել, թե արդյո՞ք այն կիրառելի է տվյալ երկրում, եւ երբ այն ներմուծել»,- նշվում է «Գրանթ Թորնթոն Ինթերնեշնլի» հաղորդագրության մեջ:

Grant Thornton приветствует новый МСФО для представителей МСБ
Ереван /Медиамакс/. «Грант Торнтон Интернешнл» приветствует принятие нового Международного стандарта финансовой отчетности (МСФО) для представителей малого и среднего бизнеса (МСБ).
Как сообщили Медиамакс в отделе маркетинга «Грант Торнтон Амио», новый стандарт составлен на основе полной версии МСФО, который в большинстве своем разрабатывался для котируемых компаний.
По оценке акционера «Грант Торнтон Амио» Эмиля Василяна, все те некотируемые компании мира, которые которые должны работать на основе полной версии МСФО, «будут приятно удивлены тем обстоятельством, что новый стандарт в 10 раз короче полной версии МСФО».
В Армении, согласно последним законодательным изменениям, с 1 января текущего года  все банки ведут свою финансовую отчетность в соответствии с МСФО. Другие финансовые организации, в частности страховые и кредитные, перейдут к МСФО с 1 января 2010 года.
«Отныне у каждой страны появилась возможность ознакомиться с новым стандартом, выяснить - насколько он применим в конкреной стране, когда и в каких компаниях его следует внедрять», - отмечается в сообщении «Грант Торнтон Интернешнл».