Հայաստանին անհրաժեշտ է պորտֆելային ներդրումների խրախուսման հիմնադրամ
“Արմենբրոկ” ներդրումային ընկերության տնօրեն Արամ Կայֆաջյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- “Արցախ ՀԷԿ”-ի բաժնետոմսերի ցուցակմամբ առաջին հայկական IPO-ն կարելի է համարել կայացած: Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք բաժնետոմսերի բորսակայան շրջանառությունից:
- “Արցախ ՀԷԿ”-ի բաժնետոմսերի ցուցակմամբ ավարտվեց մոտ 1 տարի տեւած գործընթացը: Ցուցակումը կապահովի բաժնետերերի` երկրորդային շուկայում առեւտուր իրականացնելու իրավունքը: Հուսով ենք, որ այդ բաժնետոմսերը կլինեն ավելի իրացվելի, քան մյուս ցուցակված ընկերությունների արժեթղթերը` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ “Արցախ ՀԷԿ” ԲԲԸ-ի բաժնետոմսեր ձեռք են բերել 1111 ներդրողներ: Անշուշտ, կլինեն այդ բաժնետոմսերը վաճառելու եւ գնելու ցանկացողներ, ինչի արդյունքում կձեւավորվի շուկայանան գին ու շրջանառություն:
Բաժնետոմսերը ցուցակվեցին բորսայի B հարթակում` դառնալով այնտեղ ցուցակված երկրորդ ընկերությունը` “Հայէկոնոմբանկից” հետո:
- ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայում ընդհանուր առմամբ ցուցակվում է “Արցախ ՀԷԿ”-ի կողմից թողարկված 1000 դրամ անվանական արժեքով 5 962 074 բաժնետոմս: Ընկերության կանոնադրական կապիտալի ո՞ր մասն է դարձել հանրային:
- Եթե նկատի ունենանք, որ բաժնետոմսերի թողարկումից առաջ ընկերության կանոնադրական կապիտալը կազմում էր մոտ 5 մլրդ դրամ, իսկ թողարկումից հետո այն համալրվել է եւս մոտ 1 մլրդ-ով, ապա կարելի է արձանագրել, որ հանրությանն է պատկանում ընկերության կապիտալի 1/6-րդ մասը:
Այս հանգամանքը կստիպի ընկերությանը գործել ավելի թափանցիկ, ներդնել կորպորատիվ կառավարման սկզբունքներ, անընդհատ տեղյակ պահել բաժնետերերին ընկերությունում տեղի ունեցող գործընթացների մասին: Ի դեպ, “Արցախ ՀԷԿ”-ն արդեն ձեւավորվել է կորպորատիվ կառավարման բաժին, որը կզբաղվի այդ հարցերով:
- Բաժնետոմսերի տեղաբաշխման ժամանակ դուք նշեցիք, որ նախապատվությունը տալիս եք փոքր ներդրողներին: Ներդրողների ինչպիսի՞ կառուցվածք ստացվեց արդյունքում:
- Ընկերության բաժնետոմսերը ձեռք են բերել ներդրողներ 8 երկրներից: Բաժնետոմսերը ձեռքբերողներից մեկը խոշոր ինստիտուցիոնալ ներդրող է, մյուսները` անհատ փոքր ներդրողներ:
Արտասահմանյան ներդրողները արցախյան թողարկողին դիտարկում են առավել ռիսկային, այդ պատճառով նրանց մեծամասնությունն ունի հայկական ծագում:
- “Արցախ ՀԷԿ”-ը 2010-ին նախատեսում է նոր բաժնետոմսերի տեղաբաշխում: Մասնակցելու՞ է արդյոք “Արմենբրոկը” այս գործընթացին, եւ ի՞նչ սպասումներ ունեք ընկերության` կապիտալի շուկայում հետագա առաջխաղացումից:
- Մինչեւ հաջորդ տեղաբաշումն ընկերությունը դեռեւս պետք է ցույց տա ներկա ու պոտենցիալ ներդրողներին, որ աշխատում է արդյունավետ եւ ներգրավված միջոցները բերում են իրական հատույց: Այդ դեպքում նպատակահարմար կլինի իրականացնել նոր տեղաբաշխում, եւ “Արմենբրոկը” պատրաստ է աջակցել այդ գործընթացին:
Առաջնային առաջարկի արդյունքներով տեղաբաշխվեցին ոչ բոլոր բաժնետոմսերը, թերեւս այն պատճառով, որ “Արցախ ՀԷԿ”-ը հանրությանն այնքան էլ ծանոթ ըներություն չէր եւ չէր առնչվում մանրածախ շուկայի հետ:
Պատկերացրեք, եթե բաժնետոմսերի թողարկում կազմակերպեին այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են, օրինակ, “ԱրմենՏել”-ն ու “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը, որոնք հայտնի են Հայաստանի ողջ բնակչությանը, քանի որ անմիջականորեն առնչվում են սպառողների հոծ զանգվածի հետ: Նման ընկերությունը, գրագետ ցուցակման գործընթաց իրականացնելու դեպքում, միայն Հայաստանում կունենա մոտ 1 մլն բաժնետեր:
- Նույն “Վիվասել-ՄՏՍ”-ի ու “ԱրմենՏել”-ի մայր-ընկերություններն այսօր ցուցակված են աշխարհի առաջատար բորսաներում եւ շատ լավ տեղյակ են կապիտալի շուկայի հնարավորություններին: Ինչու՞ նրանք չեն գնում այդ քայլին Հայաստանում, արդյոք այստեղ ինչ-որ ռիսկեր են տեսնու՞մ:
- Ոչ, որեւէ ռիսկ չկա, գուցե պարզապես այս պահին դա իրենց համար նպատակահարմար չէ: Սակայն դա ամենեւին չի նշանակում, որ մենք պետք է նստենք ու սպասենք թողարկողների ու ներդրողների ակտիվացմանը: Իմ խորին համոզմամբ, կառավարությանն առընթեր պետք է ստեղծվի մի կառույց, որի հիմնական գործառույթն է լինելու պորտֆելային ներդրումների խրախուսումը:
Համանման կառույց արդեն գործում է Վրաստանում. այն ամբողջ աշխարհով գովազդում է Վրաստանը, բացատրում, թե որքան հրապուրիչ է այդ երկիրը ներդրողների համար: Զուգահեռաբար բարելավվում են մեր հարեւան երկրի ցուցանիշները` որպես բիզնես սկսելու եւ վարելու համար բարենպաստ երկիր: Ընդհանրապես, Հայաստանի ու Վրաստանի ներգրավված պորտֆելային ներդրումներն անհամադրելի են. եթե Հայաստանի ներդրումային ընկերություններին ընդհանուր առմամբ հաջողվել է ներգրավել մոտ $20 մլն պորտֆելային ներդրումներ, ապա Վրաստանի համանման ցուցանիշը $1 մլրդ-ից ավել է:
Ներդրումների խրախուսման հիմնադրամը պետք է խրախուսի ընկերություններին անցկացնել արժեթղթերի թողարկումներ: Զուգահեռաբար անհրաժեշտ է իրականացնել համալիր միջոցառումներ կոռուպցիայի ու բյուրոկրատիայի վերացման ուղղությամբ, որոնք եւս լրջորեն խոչընդոտում են կապիտալի ներհոսքին Հայաստան:
Այս համալիր գործընթացն անհրաժեշտ է սկսել պարզագույն միջոցառումներից, որոնցից մեկն է, օրինակ, վիզային ռեժիմի վերացումը Եվրամիության, Ճապոնիայի, ԱՄՆ-ի ու մի շարք այլ երկրների քաղաքացիների` Հայաստան մուտք գործելու համար:
Ներդրումների խրախուսման հինմադրամը պետք է օժանդակի ընկերություններին, որպեսզի նրանք կազմեն ներդրումային առաջարկություններ, տեղադրի այդ ընկերությունների մասին տեղեկատվություն իր կայքում, որպեսզի հնարավոր լինի մեկ պատուհանից ծանոթանալ այն ընկերությունների հետ, որոնցում կարելի է ներդնել:
- Ի՞նչ խորհուրդ կտաք այն ընկերություններին, որոնք դիտարկում են բաժնետոմսերի թողարկմամբ ներդրումներ ներգրավելու հնարավորությունը:
- Բոլորս էլ տեսնում ենք, որ IPO-ների գործընթացը սառել է ամբողջ աշխարհում, սակայն արդեն նկատելի է, որ մի շարք զարգացած երկրների տնտեսություններում սկսում են արձանագրվել կանխատեսվածից լավ ցուցանիշներ, ինչն ազդարարում է ճնգածամի ավարտի սկիզբը:
Խորհուրդ եմ տալիս բոլորին, ովքեր ունեին բաժնետոմսերի շուկա դուրս գալու մտադրություն, սակայն սառեցրել են այս գործընթացը գլոբալ տատանումների պատճառով, չհրաժարվել արժեթղթավորման գաղափարից, իրականացնել կորպորատիվ միջոցառումներ արդյունավետության, թափանցելության եւ բրենդի ճանաչելիության բարձրացման ուղղությամբ:
Ներկայիս պասիվությունը պետք է օգտագործել բաժնետոմսերի թողարկմանը նախապատրաստվելու համար: Այն ընկերությունները, որոնք կսկսեն գործընթացը հիմա, կդառնան տնտեսական առողջացման հնարավորություններից առաջին օգտվողները:
Արժեթղթերի միջոցով ներգրավված միջոցները ամենաարդյունավետն են, եւ մեր փորձը ցույց է տալիս, որ բաժնետոմսեր թողարկած բոլոր ընկերությունները միանշանակ շահել են:
- Իրոք, որոշ զարգացած երկրներում արդեն գրանցվում է տնտեսական աճ, ինչը ազդարարում է, որ միջազգային ճգնաժամը տեղի է տալիս: Ձեր կարծիքով, 2010թ. կարելի՞ է արդեն ակնկալել Հայաստանի կապիտալի շուկայում արտասահմանյան ներդրողների աշխուժացում:
- Չեմ կարծում, որ 2010թ. մենք կտեսնենք արտասահմանյան ներդրողների վերադարձ եւ աշխուժություն: Զարգացած շուկաները պետք է նախ լիովին վերականգնվեն ու թանկանան, այնուհետեւ ներդրողները սկսելու են փնտրել ավելի էժան շուկաներ: Իսկ մենք այդ ընթացքում պետք է պարտադիր ձեւավորենք առաջարկ: Միջազգային ճգնաժամից առաջ հայաստանյան կապիտալի շուկայում առկա էր միլիարդավոր դոլարներով հաշվարկվող չբավարարված պահանջարկ, որը նորից սկսելու է գոյանալ ճգնաժամի ավարտից հետո:
Այնպես որ, կապիտալի շուկա դուրս գալու մտադրություն ունեցող ընկերությունները պետք է սկսեն նախապատրաստվել, իսկ այս շուկայի զարգացման եւ ներդրումային միջավայրի բարելավման համար պատասխանատու կառավարական օղակները պետք է մեծ ջանքեր գործադրեն` Հայաստանը ներդրումների համար հրապուրիչ երկիր դարձնելու ուղղությամբ:
- Վերջերս հայտնի է դարձել, որ կառավարությունը սկսելու է մասնավորեցում իրականացնել ֆոնդային բորսայի միջոցով:
- Կարող եմ միայն ափսոսանք հայտնել այն կապակցությամբ, որ դա արվում է միայն հիմա, երբ մասնավորեցմանն ենթակա են մնացել ներդրումների համար ոչ այնքան հետաքրքիր ձեռնարկություններ:

Армении необходим фонд стимулирования портфельных инвестиций
Интервью директора инвестиционной компании «Арменброк» Арама Кайфаджяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Акции «Арцах ГЭС» прошли листинг на бирже и, наконец, первое армянское IPO можно считать состоявшимся. Каковы ваши ожидания относительно биржевого обращения акций компании?
- Листингом акций «Арцах ГЭС» завершился процесс, длившийся около года. Листинг обеспечит право торговли акциями на вторичном рынке. Надеемся, что эти акции будут более ликвидны, нежели ценные бумаги других котируемых на бирже компаний, учитывая то, что акции ОАО «Арцах ГЭС» приобрели 1111 инвесторов. Несомненно, будут желающие продать либо купить эти акции, в результате чего сформируется рыночная цена на акции и обращение.
«Арцах ГЭС» стала второй компанией после «Армэкономбанка», акции которой прошли листинг на биржевой площадке B.
- На НАСДАК ОЭМЭКС Армения котируются 5 962 074 акций номинальной стоимостью в 1000 драмов. Какая часть уставного капитала компании стала публичной?
- Если принять во внимание, что до эмиссии уставной капитал компании составлял около 5 млрд драмов, а после эмиссии он пополнился еще 1 млрд-ом, то можно констатировать, что публичной является 1/6-я часть капитала компании.
Это обстоятельство должно заставить компанию работать более прозрачно, внедрять принципы корпоративного управления, постоянно держать акционеров в курсе о протекающих в компании процессах. Кстати, «Арцах ГЭС» уже сформировала отдел корпоративного управления, который будет заниматься данными вопросами.
- В ходе размещения акций вы отмечали, что отдаете предпочтение малым инвесторам. Какая структура инвесторов получилась в итоге?
- Акции компании приобрели инвесторы из 8-ми стран. Один из новых акционеров является крупным институциональным инвестором, остальные - малые частные  инвесторы.
Иностранные инвесторы считают арцахского эмитента наиболее рискованными, поэтому подавляющая часть инвесторов имеет армянское происхождение.
- «Арцах ГЭС» планирует новое размещение акций в 2010-ом году. Примет ли «Арменброк» участие в данном процессе, и какие ваши ожидания относительно дальнейшего продвижения компании на рынке капитала?
- До следующего размещения компания должна еще доказать нынешним и потенциальным инвесторам, что работает эффективно и привлеченные средства приносят реальное возмещение. Только в этом случае будет целесообразно проводить новое размещение, и «Арменброк», в свою очередь, готов содействовать этому.
В ходе первичного публичного предложения была размещена лишь часть акций. Причиной этого стала недостаточная известность «Арцах ГЭС» обществу, а также то, что компания не соотносилась с розничным рынком.
Представьте, если бы IPO провели такие компании, как «АрменТел» и «ВиваСелл-МТС», которые хорошо известны всему населению Армении. Подобная компания, при грамотно организованном листинге, только в Армении будет иметь около 1 млн акционеров.
- Материнские компании «АрменТел»-а и «ВиваСелл-МТС» сегодня котируются на передовых мировых биржах, и им хорошо известны все возможности рынка капитала. Почему они не идут на подобный шаг в Армении? Может они видят в этом определенные риски?
- Вовсе нет, здесь нет каких-либо рисков. Может быть, попросту в настоящее время это для них нецелесообрано.
Однако это вовсе не означает, что мы должны сидеть и ждать активизации эмитентов и инвесторов. По моему глубокому убеждению, при правительстве должна быть создана структура, основной функцией которой будет стимулирование портфельных инвестиций.
Аналогичная структура уже работает в Грузии: она рекламирует Грузию по всему миру, объясняет, насколько привлекательна данная страна для инвестиций. Параллельно улучшаются показатели Грузии по благоприятности начала и ведения бизнеса. Вообще, объемы портфельных инвестиций, привлеченных Арменией и Грузией, несопоставимы: если инвестиционным компаниям Армении удалось привлечь в общей сложности около $20 млн порфельных инвестиций, то аналогичный показатель Грузии составляет более $1 млрд.
Фонд стимулирования инвестиций должен поощрять компании проводить эмиссии ценных бумаг. Параллельно должны проводиться комплексные мероприятия по искоренению коррупции и бюрократии, которые также серьезно препятствуют притоку капитала в Армению.
Этот комплексный процесс следует начать с простейших мер, одной из которых, например, должна быть отмена визового режима для въезда в Армению граждан Евросоюза, Японии, США и ряда других стран.
Фонд стимулирования инвестиций должен содействовать компаниям в составлении инвестиционных предложений, размещать информацию о данных компаниях на своем вебсайте.
- Что бы вы посоветовали тем компаниям, которые рассматривают возможность привлечения инвестиций посредством эмиссии акций?
- Мы видим, что процесс IPO заморожен по всему миру, но в ряде развитых стран начинают фиксироваться показатели, превышающие прогнозируемый ранее уровень, а это сигнализирует начало конца мирового кризиса.
Советую всем, у кого было намерение выйти на рынок акций, не замораживать данный процесс по причине глобальных колебаний, не отказываться от идеи секьюритизации, проводить корпоративные мероприятия по повышению эффективности, прозрачности и узнаваемости бренда.
Необходимо использовать нынешнюю пассивность для подготовки к IPO. Именно те компании, которые начнут этот процесс сейчас, будут первыми, кто воспользуется плодами мирового экономического оздоровления.
Ресурсы, привлеченные через ценные бумаги, являются самыми эффективными, и наш опыт показывает, что все компании, выпустившие акции, однозначно выиграли от этого.
- Действительно, в некоторых развитых странах уже фиксируется экономический рост, свидетельствующий о том, что мировой кризис начинает отступать. Можно ли вследствие этого ожидать активизации иностранных инвесторов на рынке капитала Армении в 2010 году?
- Не думаю, что в 2010 году мы станем свидетелями возвращения и активности иностранных инвесторов. Развитые рынки сначала должны сами полностью восстановиться и подорожать, после чего инвесторы начнут искать более дешевые рынки. Мы же за это время должны в обязательном порядке сформировать предложение. До мирового кризиса неудовлетворенный спрос на армянском рынке капитала исчислялся миллиардами долларов, и по завершении кризиса этот спрос вновь станет возникать.
Так что компании, намеревающиеся выйти на рынок капитала, должны начать готовиться, а правительственные структуры, ответственные за развитие рынка и улучшение инвестиционного климата, должны предпринять большие усилия для повышения инвестиционной привлекательности Армении.
- Недавно стало известо, что правительство намерено производить приватизацию посредством фондовой биржи.
- Могу лишь выразить сожаление в связи с тем, что это делается только сейчас, когда приватизации подлежат компании, уже не столь привлекательные для инвесторов.