ՀՀ տնտեսությունն անցել է ճգնաժամի հատակը եւ սկսում է աճի միտումներ ցուցաբերել, հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարարը
28.10.2009 | 13:52 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ տնտեսությունն անցել է ճգնաժամի հատակը եւ սկսում է աճի միտումներ ցուցաբերել:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Նրա խոսքերով, տարեսկզբից տնտեսության անկման առավելագույն մակարդակն արձանագրվել է հուլիսին (18,4%), որից հետո տնտեսական անկումն ամեն ամիս սկսել է դանդաղել 0.1 տոկոսային կետով: Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ մինչեւ տարեվերջ կայունությունը կվերածվի տնտեսության աճի:
Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ բացի տնտեսության սեզոնային ակտիվացումից, սկսում են դրսեւորվել նաեւ կայունացման հստակ միտումներ: “Մեր կանխատեսումների համաձայն, տարվա կտրվածքով տնտեսության անկումը կկազմի 15%”,- ասել է Տիգրան Դավթյանը` նշելով, որ 2010 թվականին կառավարության կողմից կանխատեսվող 1.2% տնտեսական աճը կարող է բարձր լինել սպասված մակարդակից:
Նախարարի խոսքերով, հստակ արտահայտված ակտիվություն դրսեւորվում է արդյունաբերության, շինարարության եւ արտահանման ոլորտներում: ՙՀայաստանյան տնտեսության կայունացումը պայմանավորված է ինչպես համաշխարհային տնտեսությունում դրական առաջընթացով, այնպես էլ կառավարության հակաճգնաժամային ծրագրի, մասնավորապես, ընդլայնված դրամավարկային քաղաքականության արդյունքով՚, - ասել է Տիգրան Դավթյանը` վստահություն հայտնելով, որ ճգնաժամից դուրս գալու գործոններն ավելի տեսանելի կդառնան տարեվերջին:
Ֆինանսների նախարարը վստահեցրել է, որ բյուջետային ծախսերի կրճատման մակարդակը չի գերազանցի 10%-ը (94 մլրդ դրամ), ինչը չի կարող համարվել սեկվեստր: ՙԻնչ վերաբերում է հաջորդ տարվա պետբյուջեին, ապա այն բացարձակ իրատեսական է եւ ամբողջությամբ կկատարվի՚, - ասել է Տիգրան Դավթյանը:
Նա հայտնել է նաեւ, որ կառավարությունը բանակցություններ է վարում Համաշխարհային բանկի եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կողմից Հայաստանին տրամադրված վարկերի պայմանների մեղմացման ուղղությամբ: “Այդ գործում մենք վայելում ենք միջազգային ֆինանսական կառույցների ըմբռնումը, քանի որ նրանք հավաստիանում են վարկային միջոցների տեղաբաշխման արդյունավետության մեջ”, - ասել է նախարարը:
Նրա խոսքերով, ՀՀ արտաքին պարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ նկատմամբ ներկայումս կազմում է 28.5%, իսկ հաջորդ տարի այն չի գերազանցի 30%-ը, մինչդեռ այդ ցուցանիշի սահմանագիծը համարվում է 50%-ը:

Экономика Армении прошла дно кризиса и начинает проявлять тенденции роста, заявил министр финансов
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявил министр финансов Армении Тигран Давтян.
По его словам, максимальный уровень спада экономики с начала года был зафиксирован в июле (18,4%), после чего экономический спад ежемесячно стал замедляться на 0.1 процентных пункта. Министр выразил уверенность, что до конца года стабилизация сменится ростом экономики.
Тигран Давтян отметил, что помимо сезонной активизации экономической активности начинают проявляться также ясные тенденции стабилизации. “Спад экономики в годовом разрезе составит, по нашим прогнозам, 15%”,- сказал Тигран Давтян, отметив, что прогнозируемый правительством экономический рост в 2010 году в 1.2% может оказаться выше ожидаемого уровня.
По словам министра, четко выраженная активность проявляется в сферах промышленности, строительства и экспорта. “Стабилизация армянской экономики обусловлена как положительными сдвигами в мировой экономике, так и эффектом антикризисной программы правительства, в частности, расширительной денежно-кредитной политикой”, - сказал Тигран Давтян, выразив уверенность, что факторы выхода из кризиса станут наиболее заметны к концу года.
Министр финансов заверил, что уровень сокращения бюджетных расходов не превысит 10% (94 млрд. драмов), что не может считаться секвестром. «Что касается госбюджета на следующий год, но он абсолютно реалистичен и будет выполнен в полной мере», - сказал Тигран Давтян.
Он сообщил также, что правительсво ведет переговоры о смягчении условий, по которым Армении предоставили кредиты Всемирный банк и Международный валютный фонд. «В этом деле мы встречаем понимание международных финансовых структур, поскольку они убеждаются в эффективности размещения кредитных средств»,- сказал министр.
По его словам, соотношение внешнего долга к ВВП Армении составляет в настоящее время 28,5%, а в следуюшем году не превысит 30%, в то время, как критической отметкой данного показателя считается 50%.