Մեկնարկել է Տաթեւի վանքի ճոպանուղու շինարարությունը
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում հայտնել է Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի /ՀԱՄՀ/ գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը: Առաջիկայում կսկսվեն նաեւ վանական համալիրի վերանորոգման նախագծման աշխատանքները: Համալիրի վերանորոգման մեկնարկը նախանշվում է 2010թ. աշնանը:
ՀԱՄՀ գործադիր տնօրենը տեղեկացրել է, որ ներկայումս խորհուրդն աշխատում է Հայաստանի հարավի եւ Սեւանի ավազանի տուրիստական պլանավորման ծրագրի ուղղությամբ:
Խոսելով Հայաստանում միջուկային բժշկության կենտրոնի ստեղծման ծրագրի մասին` Բեկոր Փափազյանը հայտնել է, որ մի խումբ ֆրանսիացի բժիշկներ եւ տեղական ներդրողներ պատրաստակամություն են հայտնել նախագծում ներդնել շուրջ 10 մլն եվրո:
Բեկոր Փափազյանը խոսել է նաեւ ՀԱՄՀ-ի հովանու ներքո իրականացվող ՀՀ Կրթության եւ գիտության մրցունակության կենտրոնի ստեղծման ծրագրում արձանագրված առաջընթացի մասին: ՀԱՄՀ-ի գործադիր տնօրենի խոսքերով, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Կենտրոնին տարածք տրամադրելու մասին: “Կենտրոնը կսկսի մասնակի գործել արդեն հաջորդ տարի”, - ասել է Բեկոր Փափազյանը:
Խոսելով ՀՀ ողջ տարածքում հեռահաղորդակցային առաջավոր ցանցի կառուցման ծրագրի իրականացման ընթացքի մասին` Բեկոր Փափազյանը տեղեկացրել է, որ արդեն ընտրվել է ընկերությունը, որը կօգնի մշակել տեխնիկական առաջադրանքը, որի հիման վրա կանցկացվեն մրցույթներ ցանցի կառուցման մեջ միջազգային խոշոր ընկերություններ ներգրավելու նպատակով: ՀԱՄՀ-ի գործադիր տնօրենը հայտնել է, որ նախատեսվում է ծրագիրն իրականացնել 4 տարվա ընթացքում, եւ դրա հիմնական նպատակներից մեկը լինելու է պետության եւ մասնավոր հատվածի միջեւ արդյունավետ հաղորդակցության ապահովումը երկրի ամբողջ տարածքում, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային կառավարման ներդրումը ՀՀ բոլոր պետական մարմիններում:
Բեկոր Փափազյանը հայտնել է նաեւ, որ նոյեմբերի 5-ին Կալիֆորնիայի Բերքլիի համալսարանում կկայանա ՀԱՄՀ-ի եւ Հայաստանի մրցունակության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի շնորհանդեսը: “Շնորհանդեսի նպատակն է լինելու ներդրումներ ներգրավել ՀՀ տնտեսության առաջնահերթ ոլորտներում”, - ասել է Բեկոր Փափազյանը` հավելելով, որ նման շնորհանդեսներ նախատեսվում է անցկացնել նաեւ մեծ հայկական համայնքներ ունեցող այլ երկրներում:

Строительство канатной дороги к Татевскому монастырю уже началось
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване сообщил исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА) Бекор Папазян. В ближайшее время начнутся и проектные работы по реставрации монастырского комплекса. Начало реставрации комплекса намечено на осень 2010 года.
Исполнительный директор ФНКА сообщил, что в настоящее время Совет работает над программой туристического планирования всего юга Армении и Севанского бассейна.
Говоря о программе создания в Армении центра ядерной медицины, Бекор Папазян сообщил, что группа французских врачей и местные инвесторы выразили готовность инвестировать в проект около $10 млн евро.
Бекор Папазян сообщил также о прогрессе, зафиксированном в программе, реализуемой под эгидой ФНКА по созданию Центра конкурентоспособности науки и образования Армении. По словам исполнительного директора ФНКА, достигнута договоренность о предоставлении Центру территории. «Частично центр начнет действовать уже в следующем году», - сказал Бекор Папазян.
Говоря о ходе реализации программы по строительству передовой телекоммуникационной сети на всей территории Армении, Бекор Папазян сообщил, что уже выбрана компания, которая поможет разработать техническое задание, на основе которого будут проведены тендеры с целью привлечения к строительству сети крупных международных компаний. Исполнительный директор ФНКА сообщил, что программу планируется реализовать в течение 4-х лет, и одной из ее основных целей будет обеспечение эффективных коммуникаций между государством и частным сектором на всей территории страны и повсеместное внедрение в госорганах Армении электронного управления.
Бекор Папазян сообщил также, что 5 ноября в Калифорнийском университете Беркли состоится презентация ФНКА и программ, нацеленных на повышение конкурентопособности Армении. «Цель презентации будет состоять в привлечении инвестиций в приоритетные сферы армянской экономики», - сказал Бекор Папазян, добавив, что подобные презентации планируется провести и в других странах с большими армянскими общинами.