Հայտնի են դարձել “ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա”-ում սեփականաշնորհման ենթակա ընկերությունները
Երեւան /Մեդիամաքս/. Այսօր Երեւանում հրապարակվել են “ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա” ֆոնդային բորսայի միջոցով սեփականաշնորհման ենթակա պետական ձեռնարկությունների անվանումները:
ՀՀ կառավարության սեպտեմբերի 23-ի որոշման համաձայն, սեփականաշնորհման ենթակա են հետեւյալ պետական ՓԲԸ-ները. “Ընդերքաբան”, “Երեւանի ջրամատակարարման ուղեմաս”, “Քաղաքաշինության գիտահետազոտական եւ նախագծային ինստիտուտ”, “Ատոմսերվիս”, “Կապուտակ” եւ “Նարեկ” հանգստյան տուն՚:
Նշված բոլոր ընկերությունները միջին չափսի ձեռնարկություններ են, որոնց բաժնետոմսերի 100%-ի սեփականատերը պետությունն է: Ընկերությունները վերակազմավորվելու են բաց բաժնետիրական ընկերությունների, իսկ նրանց բաժնետոմսերը անանուն ռեժիմով մասնավորեցվելու են բորսայի կանոններով սահմանված սովորական բաց աճուրդի եղանակով:
Պետական գույքի կառավարման վարչության մեթոդաբանության բաժնի պետ Վահրամ Գասպարյանն այսօր ասել է, որ կառավարության որոշման ուժի մեջ մտնելուց հետո երկամսյա ժամկետում կիրականացվի նշված 6 ընկերությունների գնահատումը: Դրան զուգահեռ բորսայի անդամների կազմից ընտրվելու են ներդրումային ծառայություններ մատուցող այն ընկերությունները, որոնք կիրականացնեն արժեթղթերի տեղաբաշխումը:
“ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա”-ի գլխավոր տնօրենն Արմեն Մելիքյանն ասել է, որ վերոնշյալ 6 ընկերություններից յուրաքանչյուրի բաժնետոմսերի տեղաբաշխման համար մրցույթի միջոցով ընտրվելու է մեկ ներդրումային ընկերություն, որը կպատրաստի թողարկման ազդագիրն ու կներկայացնի այն գրանցման: Արմեն Մելիքյանը շեշտել է ընկերության ղեկավարության դերը սեփականաշնորհումից հետո, որից կախված է լինելու կապիտալի շուկայում ձեռնարկության հետագա ճակատագիրը:
Վահրամ Գասպարյանը նշել է, որ Հայաստանում կա պետական փայամասնակցությամբ մոտ 500 ձեռնարկություն, որից մոտ 100-ում պետության մասնաբաժինը 50-100% է: Պատասխանելով բորսայական սեփականաշնորհմանն ենթակա ընկերությունների ընտրության սկզբունքների մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հարցին` Վահրամ Գասպարյանն ասել է, որ պետգույքի կառավարման վարչությունը բորսային ներկայացրել է առավել հաջող ֆինանսական ցուցանիշներ ունեցող պետական ձեռնարկությունների ցանկը, որոցից 6-ն ընտրվել են բորսայի կողմից:
Վահրամ Գասպարյանը կարծիք է հայտնել, որ սեփականաշնորհվող ձեռնարկությունների առաջին ցուցակումը կարող է կայանալ 3 ամսից:

Названы предприятия, подлежащие приватизации на «НАСДАК ОЭМЭКС Армения»
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Ереване были названы госпредприятия, подлежащие приватизации на фондовой бирже «НАСДАК ОЭМЭКС Армения».
В соответствии с решением правительства от 23-го сентября, приватизации подлежат государственные ЗАО «Андеркабан», «Еревани джраматакарарман угемас», «Научно-исследовательский и проектный институт градостроительства», «Атомсервис», «Капутак» и «Дом отдыха «Нарек».
Все отмеченные предприятия являются компаниями среднего размера, и государство является их 100%-ным акционером. Компании будут реорганизованы в открытые акционерные общества, а их акции будут приватизированы методом простого открытого аукциона, установленного правилами биржи.
Начальник отдела методологии Управления госимущества Армении Ваграм Гаспарян сказал сегодня, что в течение 2-х месяцев после утверждения решения правительства данные компании должны пройти оценку. Из состава членов биржи будут выбраны инвестиционные компании, которые займутся размещением ценных бумаг.
Гендиректор «НАСДАК ОЭМЭКС Армения» Армен Меликян сказал, что для размещения акций каждого отдельного предприятия посредством тендера будет выбрана одна инвестиционная компания, которая подготовит проспект эмиссии и представит его на регистрацию. Армен Меликян подчеркнул важность роли менеджмента компаний после приватизации, от которого будет зависеть дальнейшая судьба преприятия на рынке капитала.
Ваграм Гаспарян отметил, что в Армении есть около 500 предприятий с государственным долевым участием, в около 100 из которых доля государства составляет от 50% до 100%.
Отвечая на вопрос Медиамакс о принципе отбора госпредприятий для приватизации на бирже, Вардан Гаспарян сказал, что Управление госимущества Армении представило бирже список госпредприятий, демонстрирующих наиболее успешные финансовые показатели, и биржей были отобраны 6 из них.
Вардан Гаспарян выразил мнение, что первый листинг приватизируемых компаний может состояться через 3 месяца.