Պետգույքի վեց օբյեկտներ կմասնավորեցվեն NASDAQ OMX Armenia-ի միջոցով
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր որոշում է կայացրել պետական գույքի վեց օբյեկտները NASDAQ OMX Armenia ֆոնդային բորսայի միջոցով մասնավորեցնելու մասին:
Ինչպես այսօր կայացած ճեպազրույցում նշել է ՀՀ Պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Կարինե Կիրակոսյանը, կառավարությունն առաջին անգամ բորսա է հանել պետական օբյեկտներ: Նրա խոսքերով, պետական գույքի մասնավորեցման այդպիսի մեխանիզմը թույլ կտա ընդլայնել բաժնետերերի շրջանակը եւ ներգրավել ավելի շատ միջոցներ:
Այս տարվա օգոստոսի վերջին NASDAQ OMX Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության եւ Banks.am պորտալի հետ հարցազրույցում ասել էր.
“Կապիտալի շուկայի զարգացման ծրագրի շրջանակներում NASDAQ OMX Armenia-ն ՀՀ կառավարության, Կենտրոնական բանկի, ֆինանսների նախարարության ու Պետական գույքի կառավարման վարչության հետ համատեղ իրականացնում է աշխատանքներ, որոնց արդյունքում պետական բաժնեմասով ընկերությունների մասնավորեցումը կիրականացվի ֆոնդային բորսայի միջոցով: Կցանկանա՞ն արդյոք այդ ընկերությունները մնալ շուկայում, կախված է արդեն իրենց մենեջմենթից ու բաժնետոմսերը ձեռքբերողներից”:

Шесть объектов госимущества будут приватизированы через NASDAQ OMX Armenia
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении приняло решении о приватизации шести объектов государственного имущества через фондовую биржу NASDAQ OMX Armenia.
Как подчеркнула сегодня на брифинге начальник Управления государственного имущества Армении Карине Киракосян, правительство впервые выставило на биржу государственные объекты. По ее словам, такой механизм приватизации госимущества позволит расширить круг акционеров и привлечь больше средств.
В конце августа этого года гендиректор NASDAQ OMX Armenia Армен Меликян говорил в интервью Медиамакс и порталу Banks.am:
«В рамках Программы развития рынка капитала NASDAQ OMX Armenia совместно с правительством, Центральным банком (ЦБ), министерством финансов и Управлением по управлению государственным имуществом проводит работы, в результате которых приватизация компаний с государственным долевым участием будет проводиться через фондовую биржу. Захотят ли эти компании остаться на фондовом рынке - зависит уже от их менеджмента и покупателей акций».