ՀՆԱ-ում պետբյուջեի դեֆիցիտը այս տարի կկազմի 7-7.5%, ասել է ֆինանսների փոխնախարարը
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը` հանդես գալով ՙՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային միջոցառումները գլոբալ համատեքստում՚ թեմայով:
Վարդան Արամյանն ասել է, որ այլ երկրների նման Հայաստանը վարկային միջոցներ է ներգրավել պետբյուջեն լրացնելու համար: Նրա խոսքերով, համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում բնակչության շրջանում սոցիալական խնդիրների ավելացման լույսի ներքո աճել են նաեւ սոցիալական ծախսերը: Այդ համատեքստում բյուջեի ծախսային մասն այս տարի կկազմի ՀՆԱ 28%-ը, ինչը 10-12%-ով ավել է, քան նախորդ տարի:
Փոխնախարարի խոսքերով, ակնկալվում է, որ 2009թ. արդյունքներով տնտեսական անկումը կկազմի պակաս քան 18.5%, իսկ սղաճը` 3-4%:

Дефицит бюджета в ВВП Армении в 2009 году составит 7-7.5%, сказал замминистра финансов
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване заявил замминистра финансов Армении Вардан Арамян, выступая на тему “Антикризисные меры правительства Армении в глобальном контексте”.
Вардан Арамян сказал, что, как и другие страны, Армения привлекла кредитные средства для пополнения дефицита госбюджета. По его словам, в условиях глобального финансово-экономического кризиса, ввиду увеличения среди населения социальных проблем выросли социальные расходы. В данном контексте расходная часть бюджета в этом году составит 28% от ВВП, что на 10-12% больше, чем в 2008 году.
По словам замминистра, ожидается, что по итогам 2009 года экономический спад составит менее 18.5%, а инфляция - 3-4%.