«Ռենեսան» արձանագրում է բանկային համակարգի իրացվելիության բարձր մակարդակ
Երեւան /Մեդիամաքս/. Նախորդ շաբաթ աշխուժություն է նկատվել ՀՀ պետական պարտատոմսերի ինչպես առաջնային, այնպես էլ երկրորդային շուկաներում, ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են «Ռենեսա» ներդրումային ընկերությունում:
Անց են կացվել 1 մլրդ թողարկման ծավալով կարճաժամկետ եւ 2 մլրդ թողարկման ծավալով միջնաժամկետ պետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման մեկական աճուրդներ: Միջնաժամկետ պարտատոմսերի պահանջարկը գերազանցել է առաջարկը 2.5 անգամ, իսկ կարճաժամկետ պարտատոմսերինը՝ 2.7 անգամ: Մինչեւ մեկ տարի մարման ժամկետ ունեցող պարտատոմսերի գինը/տոկոսադրույքը նախորդ աճուրդների համեմատ նվազել է 1%-ով, իսկ 3-5 տարի մարման ժամկետ ունեցող պարտատոմսերինը՝ 0.7%-ով:
Անդրադառնալով երկրի ֆինանսական շուկային` «Ռենեսան» արձանագրել է բանկային համակարգի իրացվելիության բարձր մակարդակ, ինչի մասին վկայում է Կենտրոնական բանկում /ԿԲ/  առեւտրային բանկերի կողմից ավանդադրված միջոցների ծավալային ցուցանիշը, որը նախորդ շաբաթ կազմել է 89,2 մլրդ դրամ, ինչպես նաեւ ԿԲ-ի կողմից բանկերին տրամադրվող մինչեւ 7 օր մարման ժամկետով ռեպոյի ծավալների նվազման միտումը:
«Չնայած օգոստոս ամսվա վերջին շաբաթվա ընթացքում տեղի է ունենալու ընդամենը մեկ միջնաժամկետ պարտատոմսի տեղաբաշխում, մենք կանխատեսում ենք, որ պահանջարկը նվազագույնը 2-2.5 անգամ կգերազանցի առաջարկը, իսկ աճուրդի միջին տոկոսադրույքը կտատանվի 9.5-9.7% սահմաններում», - նշել են ներդրումային ընկերությունում:

«Ренеса» констатирует высокий уровень ликвидности банковской системы Армении
Ереван /Медиамакс/. На минвушей неделе как на первичном, так и на вторичном рынках гособлигаций Армении наблюдалась активность, сообщили Медиамакс в инвестиционной компании «Ренеса».
Было проведено по одному аукциону по размещению краткосрочных гособлигаций в объеме 1 млрд драмов и среднесрочных гособлигаций в объеме 2 млрд драмов. Спрос на краткосрочные облигации превысил предложение в 2,7 раз, а на среднесрочные – в 2,5 раз. Доходность облигаций сроком погашения менее одного года снизилась по сравнению с предыдущими аукционами на 1 процентный пункт, а доходность среднесрочнных облигаций - на 0,7 процентных пунктов.
Касаясь финансового рынка страны, «Ренеса» констатирует высокий уровень ликвидности банковской системы, о чем свидетельствует объем депозитов коммерческих банков в Центральном банке (ЦБ), составляющий 89,2 млрд драмов, а также тенденция сокращения объемов репо с 7-дневным сроком погашения, выдаваемых ЦБ коммерческим банкам.
«Несмотря на то, что в течение последней недели августа состоится только одно размещение среднесрочных гособлигаций, тем не менее мы прогнозируем, что спрос превысит предложение как минимум в 2-2,5 раза, а средняя ставка аукциона будет колебаться в пределах 9,5-9,7%», - отметили в инвестиционной компании.