ՀՀ-ում գործազրկության մակարդակը կազմում է 7%
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009թ. օգոստոսի 1-ի դրությամբ ՀՀ-ում գործազրկության մակարդակը կազմել է 7%` տարեսկզբի համեմատ ավելանալով 0.7%-ով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, “Զբաղվածության պետական ծառայություն” գործակալության ղեկավար Սոնա Հարությունյանն այսօր ասել է, որ երկրում աշխատանք է փնտրում 101 հազար մարդ, որոնցից 84 հազարն ունեն գործազուրկի կարգավիճակ: Ընդ որում, համապատասխան նպաստ է ստանում ընդամենը 25 հազար գործազուրկ: Գործազուրկների 71%-ը կանայք են:
Սոնա Հարությունյանը խոստովանել է, որ Հայաստանում գործազրկության իրական մակարդակը կարող է տարբերվել պաշտոնական տվյալներից: Այդ կապակցությամբ “Զբաղվածության պետական ծառայությունը” միջազգային կազմակերպությունների հետ համատեղ ձեռնարկել է հետազոտություններ, որոնց արդյունքում պարզ կդառնա երկրում գործազրկության իրական ցուցանիշը:

Уровень безработицы в Армении составляет 7%
Ереван /Медиамакс/. Уровень безработицы в Армении  по состоянию на 1 августа 2009 года составил 7%, увеличившись по сравнению с началом года на 0,7%.
Как сообщает Медиамакс, руководитель агентства «Государственная служба занятости» Сона Арутюнян сказала сегодня, что всего в республике ищут работу 101 тыс. человек, из которых 84 тыс. имеют статус безработного. При этом лишь 25 тыс. безработных получают соответствующее пособие. Из общего количества безработных 71% приходится на долю женщин.
Сона Арутюнян признала, что реальный уровень безработицы в Армении может отличаться от официального. В связи с этим «Государственная служба занятости» инициировала исследования в этой области совместно с международными организациями, по итогам которых будет получен реальный показатель безработицы в стране.