Կնքվել են “Ինեկոբանկի” պարտատոմսերով առաջին բորսային գործարքները
Երեւան /Մեդիամաքս/. Այսօր “ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա” ֆոնդային բորսայում կնքվել են “Ինեկոբանկ” ՓԲԸ պարտատոմսերով (ENECB1) 3.3 մլն դրամ ընդհանուր ծավալի առաջին 2 բորսային գործարքները:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, վկայակոչելով “ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա”-ի պաշտոնական կայքը, պարտատոմսերի միջին կշռված եկամտաբերությունը կազմել է 10.1285%:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել է “Կապիտալ Ասսեթ մենեջմենթ” ընկերության դիլեր-բրոքեր Ալիկ Առաքելյանը, այն փաստը, որ “Ինեկոբանկի” պարտատոմսերի եկամտաբերությունն առաջին գործարքներում գերազանցել է նախորդինը 0.6 տոկոսային կետով, բնական է, քանի որ ներկայումս ՀՀ պետական պարտատոմսերն ունեն 9.5% եկամտաբերություն:
“Բնական է, որ կորպորատիվ պարտատոմսերի եկամտաբերությունը պետք է գերազանցի պետական պարտատոմսերինը”, - ասել է Ալիկ Առաքելյանը:
Պատասխանելով այս ամսվա ընթացքում բորսայական առաջին համեմատական ակտիվության պատճառների մասին հարցին` Ալիկ Առաքելյանն ասել է, որ այն պայմանավորված է իրացվելիության նկատմամբ ներդրողների պահանջարկով:
“Ինեկոբանկի” 350 մլն դրամ ընդհանուր ծավալի անվանական զեղչակտրոնային պարտատոմսերը “ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա” ֆոնդային բորսայի Bbond ցուցակում ներառվել են այս տարվա մայիսի 11-ին: Ցուցակվել են բանկի 7000 պարտատոմսեր` յուրաքանչյուրը 50 000 դրամ անվանական արժեքով, 365 օր մարման ժամկետով եւ տարեկան 9.5% եկամտաբերությամբ:
“Ինեկոբանկի” պարտատոմսերի տեղաբաշխողն ու շուկա ստեղծողը “Կապիտալ Ասսեթ մենեջմենթ” ներդրումային ընկերությունն է:
“ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա”-ում կորպորատիվ պարտատոմսերով կատարված գործարքների ծավալն այսօր կազմել է 19.5 մլրդ դրամ, բաժնետոմսերի հետ գործարքների ընդհանուր ծավալը` 0.4 մլն դրամ:

Состоялись первые биржевые сделки по облигациям «Инекобанка»
Ереван /Медиамакс/. Сегодня на фондовой бирже «НАСДАК ОЭМЭКС Армения» состоялись первые 2 биржевые сделки по облигациям ЗАО «Инекобанк» (ENECB1) на общую сумму 3.3 млн драмов.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на официальный сайт «НАСДАК ОЭМЭКС Армения», средневзвешенная доходность облигаций составила 10.1285%.
Как сообщил Медиамакс дилер-брокер «Капитал Ассет менеджмент» Алик Аракелян, тот факт, что доходность облигаций «Инекобанка» в первых сделках превысила изначальную на 0,6 процентных пунктов, является естественным, поскольку 9,5%-ная доходность в настоящее время у государственных облигаций Армении.
«Естественно, что доходность корпоративных облигаций должна превышать доходность государственных», - сказал Алик Аракелян.
Отвечая на вопрос о причинах первой сравнительной биржевой активности за текущий месяц, Алик Аракелян сказал, что она обусловлена потребностью инвесторов в ликвидности.
Именные дисконтные облигации «Инекобанка» общим объемом в 350 млн драмов были включены в биржевой список Bbond фондовой биржи НАСДАК ОЭМЭКС Армения 11 мая текущего года. Листинг прошли 7000 облигаций банка номинальной стоимостью 50 000 драмов каждая, сроком погашения 365 дней и доходностью 9,5% годовых.
Андеррайтереом и маркетмейкером облигаций «Инекобанка» является инвестиционная компания «Капитал Ассет менеджмент».
Общий объем сделок с корпоративными облигациями на НАСДАК ОЭМЭКС Армения составил сегодня 19,5 млн драмов, объем сделок с акциями – 0,4 млн драмов.