Ֆիզիկական անձանց դրամային ավանդների միջին մեծությունը 2008թ. ավելացել է 26%-ով
Երեւան /Մեդիամաքս/. Ֆիզիկական անձանց դրամային ավանդների միջին մեծությունը 2008թ. ավելացել է 26%-ով` կազմելով ավելի քան 242 մլրդ դրամ:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամում /ԱՀԵՀ/, երաշխավորված ավանդ ունեցող ավանդատուների թիվը /ներառյալ ԽՍՀՄ “Խնայբանկում” հաշիվներ ունեցողները/ 2008 թվականին կազմել է 4 287 000, ինչը 2007թ. ցուցանիշը գերազանցում է 136 829-ով:
Հիմնադրամում նշել են, որ 2008 թվականին ԱՀԵՀ միջոցները հիմնականում ներդրվել են պետական պարտատոմսերում (95,68%), ՀՀ Կենտրոնական բանկի պարտատոմսերում (3,47%) եւ ԿԲ-ում` ավանդների եւ հաշիվների տեսքով (0,85%):
Գերմանիայի կառավարության կողմից ՀՀ կառավարությանը ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորող համակարգի ամրապնդման ծրագրի իրականացման նպատակով տրամադրված 3,5 մլն եվրո վարկը որպես ավանդ ներդրվել է ՀՀ ԿԲ-ում:
2008 թվականին ավանդների միջին օրական ցուցանիշը կազմել է 169,812.83 մլն դրամ, իսկ հիմնադրամի վարչական ծախսերի եւ կապիտալ ներդրումների թույլատրելի մեծությունը կազմել է 50,943.85 հազ. դրամ: Հիմնադրամի փաստացի ծախսերը եւ կապիտալ ներդրումները կազմել են թույլատրելի մեծության շուրջ 42%-ը:
Նշենք, որ հիմնադրամի տարեկան վարչական ծախսերը եւ կապիտալ ներդրումները չեն կարող գերազանցել երաշխիքային վճար կատարող բոլոր բանկերի` նախորդ տարվա բանկային ավանդների միջին օրական ցուցանիշի 0.03%-ը:

Средний размер денежных вкладов физических лиц увеличился в 2008 году на 26%
Ереван /Медиамакс/. Средний размер денежных вкладов физических лиц увеличился в 2008 году на 26% и составил более 242 млрд. драмов.
Как сообщили Медиамакс в Фонде гарантирования возмещения вкладов (ФГВВ) Армении, число имеющих гарантированные вклады вкладчиков, включая имевших счета в «Сбербанке» СССР, в 2008 году составило 4 287 000, что больше чем в 2007 году на 136 829 вкладчиков.
В Фонде отметили, что средства ФГВВ в 2008 году в основном были вложены в гособлигации (95,68%), облигации Центрального банка Армении (3,47%) и в виде вкладов и счетов в ЦБ (0,85%).
Кредит правительства Германии в размере 3,5 млн. евро с целью осуществления программы по укреплению системы гарантирования компенсации банковских вкладов и счетов физических лиц был перечислен в качестве депозита в ЦБ .
В 2008 году средний показатель однодневного вклада составил 169, 812.83 млн. драмов, а допустимый объем административных расходов и капитальных вложений Фонда составил 50,943.85 тыс. драмов. Фактические административные расходы и капитальные вложения Фонда составили около 42% допустимого объема.
Отметим, что годовые административные расходы и капитальные вложения Фонда не могут превышать 0,03% среднего показателя однодневного вклада банков, которые осуществляют гарантирование вкладов.