“Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր” ՓԲԸ-ի ներդրումների ընդհանուր ծավալը 2009-2011թթ. կկազմի 65.5 մլրդ դրամ
03.06.2009 | 15:04 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ այսօր հաստատել է  “Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր” ՓԲԸ 2009-2011թթ. ներդրումային ծրագիրը:
Ինչպես ՀԾԿՀ նիստում տեղեկացրել է “Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր” ընկերության ներդրումների կառավարման բաժնի ղեկավար Յուրի Գավրիլենկոն, 2009-2011 թվականներին  ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմելու է 65.5 մլրդ դրամ (առանց ԱԱՀ), որից 34.8 մլրդ-ը բաժին է ընկնում 2009 թվականին:
Նրա խոսքերով, այս տարի ընկերությունը մտադիր է աշխատանք ծավալել տարեկան կտրվածքով էլեկտրաէներգիայի անջատումների քանակի եւ շարունակականության նվազեցման, նոր բաժանորդների միացման, լարվածության տատանումների քանակի եւ շարունակականության կրճատման, տեխնիկական անվտանգության ապահովման, հնացած սարքավորումների փոխարինման ուղղությամբ եւ այլն:
ՀԾԿՀ ներդրումային ծրագրերի վարչության ղեկավար Աբգար Բուդաղյանն ասել է, որ այդ ներդրումները թույլ կտան կրճատել էլեկտրաէներգիայի անջատումների քանակը եւ շարունակականությունը 3%-ով, իսկ լարվածության տատանումների քանակը եւ շարունակականությունը` 6%-ով:
“Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր” ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Եվգենի Գլադունչիկը նշել է, որ ընկերության ղեկավարությունը որոշել է հրաժարվել հին սարքավորումներից, եւ ներկայումս աշխատանքներ են տարվում նոր տեխնիկայի ներդրման ուղղությամբ:
ՀԾԿՀ նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը գոհունակություն է հայտնել “Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր” ընկերության աշխատանքի որակի բաերալվման կապակցությամբ:

Объем инвестиций ЗАО “Электрические сети Армении” в 2009-2011гг. составит 65.5 млрд. драмов
Ереван /Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг /КРОУ/ утвердила сегодня инвестиционную программу ЗАО “Электрические сети Армении” на 2009-2011гг.
Как сообщил на заседании КРОУ начальник отдела управления инвестициями компании “Электрические сети Армении” Юрий Гавриленко, общий объем инвестиций в 2009-2011гг. составит 65.5 млрд. драмов (без учета НДС), из которых 34.8 млрд. в 2009 году.
По его словам, в текущем году компания намерена осуществить работы по снижению количества и продолжительности отключений электроэнергии среди абонентов в годовом разрезе; подключению новых абонентов; сокращению количества и продолжительности отклонений от нормы напряжения; обеспечению техники безопасности и замене устаревшего оборудования и т.д.
Руководитель управления инвестиционных программ КРОУ Абгар Будагян сказал, что данные вложения позволят сократить количество и продолжительность отключений электроэнергии среди абонентов на 3%, а количество и продолжительность отклонений от нормы напряжения – на 6%.
Генеральный директор ЗАО “Электрические сети Армении” Евгений Гладунчик отметил, что руководство компании приняло решение отказаться от старого оборудования, и в настоящее время ведутся работы по внедрению новой техники.
Председатель КРОУ Роберт Назарян выразил удовлетворение по поводу улучшения качества работы компании “Электрические сети Армении”.