ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը ներկայացրել է ապրիլի հաշվետվությունը
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009թ. ապրիլին ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը ստացել է ֆինասնական կազմակերպություններին վերաբերող 35 բողոք, որոնցից 21-ը, գործող օրենսդրության համաձայն, ենթակա չեն եղել քննության:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը, քննության ենթակա 14 բողոքներից 2-ը ստացվել են գրավոր տեսքով:
Երեք բանավոր բողոքների հիման վրա գրասենյակի աշխատակիցները հայտ ներկայացնողներին պարզաբանել են իրենց իրավունքներն ու պարտականությունները եւ բանակցել են ֆինանսական կազմակերպությունների հետ: Արդյունքում բոլոր երեք բողոքները բավարարվել են կազմակերպության կողմից` առանց բողոքի ֆորմալ քննարկման:
Մնացած 9 պահանջների քննությունը եղել է հաշտարարի լիզորությունների շրջանակներում, սակայն հաճախորդները նախապես սահմանված կարգով իրենց բողոք-պահանջները չէին ներկայացրել ֆինանսական կազմակերպությանը: Գրասենյակի աշխատակիցներն օգնել են ձեւակերպել իրենց պահանջները եւ ուղղել դրանք ֆինանսական կազմակերպությանը:
Ինչ վերաբերում է 2009թ. մարտին ստացված 6 գրավոր պահանջներին, ապա դրանցից մեկը մերժվել է, իսկ երեքը բավարարվել են հաշտարարի միջամտությամբ հաճախորդին եւ կազմակերպությանը հաշտեցնելու միջոցով: Մնացած 2 պահանջների մասով ներկայումս շարունակվում են կողմերի հաշտեցմանն ուղղված բանակցությունները:

Офис омбудсмена финансовой системы Армении отчитался за апрель
Ереван /Медиамакс/. В апреле 2009 года в Офис омбудсмена финансовой системы Армении поступило 35 жалоб на финансовые организации, 21 из которых не подлежали рассмотрению согласно действующему законодательству.
Как сообщает агентство Медиамакс, 2 из 14 жалоб, подлежащих рассмотрению, были получены в письменной форме.
На основе трех устных жалоб сотрудники офиса дали заявителям разъяснения относительно их прав и обязанностей и провели переговоры с финансовыми организациями. В результате все три жалобы были удовлетворены без формального рассмотрения требования.
Остальные 9 жалоб находились в рамках полномочий Омбудсмена, однако клиенты не представили жалобы-требования финансовой организации в установленном порядке. Сотрудники офиса помогли оформить требования и направить их финансовой организации.
Что касается 6-и письменных жалоб, полученных в марте 2009 года, то одна из них была отклонена, а три были удовлетворены путем примирения клиента с финансовой организацией. По 2 оставшимся жалобам продолжаются переговоры по примирению сторон.