ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը ներկայացրել է ապրիլի հաշվետվությունը
13.05.2009 | 15:27 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009թ. ապրիլին ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը ստացել է ֆինասնական կազմակերպություններին վերաբերող 35 բողոք, որոնցից 21-ը, գործող օրենսդրության համաձայն, ենթակա չեն եղել քննության:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը, քննության ենթակա 14 բողոքներից 2-ը ստացվել են գրավոր տեսքով:
Երեք բանավոր բողոքների հիման վրա գրասենյակի աշխատակիցները հայտ ներկայացնողներին պարզաբանել են իրենց իրավունքներն ու պարտականությունները եւ բանակցել են ֆինանսական կազմակերպությունների հետ: Արդյունքում բոլոր երեք բողոքները բավարարվել են կազմակերպության կողմից` առանց բողոքի ֆորմալ քննարկման:
Մնացած 9 պահանջների քննությունը եղել է հաշտարարի լիզորությունների շրջանակներում, սակայն հաճախորդները նախապես սահմանված կարգով իրենց բողոք-պահանջները չէին ներկայացրել ֆինանսական կազմակերպությանը: Գրասենյակի աշխատակիցներն օգնել են ձեւակերպել իրենց պահանջները եւ ուղղել դրանք ֆինանսական կազմակերպությանը:
Ինչ վերաբերում է 2009թ. մարտին ստացված 6 գրավոր պահանջներին, ապա դրանցից մեկը մերժվել է, իսկ երեքը բավարարվել են հաշտարարի միջամտությամբ հաճախորդին եւ կազմակերպությանը հաշտեցնելու միջոցով: Մնացած 2 պահանջների մասով ներկայումս շարունակվում են կողմերի հաշտեցմանն ուղղված բանակցությունները: