Կառավարությունը բանակցում է հիփոթեքային վարկավորման համար միջոցներ ներգրավելու ուղղությամբ
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ կառավարությունը բանակցություններ է վարում Համաշխարհային բանկի /ՀԲ/ եւ KfW գերմանական բանկի հետ` երիտասարդ ընտանիքների հիփոթեքային վարկավորման համար ֆինանսական միջոցներ ներգրավելու ուղղությամբ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, վարչապետն ասել է, որ վարկային միջոցների ծավալի ավելացումը կհանգեցնի տոկոսադրույքների իջեցմանը: Տիգրան Սարգսյանը նկատել է, որ ներկայումս առեւտրային բանկերը հիփոթեքային վարկեր են տրամադրում 10-15 տարով, եւ կառավարությունը ձգտում է հասնել այդ ժամկետը մինչեւ 20-25 տարի:
ՀՀ կառավարության ղեկավարի խոսքերով, այդ քայլերը թույլ կտան զգալիորեն բարելավել հիփոթեքային վարկավորման շուկայում տիրող իրավիճակը եւ ապահովել վարկերի մատչելիություն երիտասարդ ընտանիքների համար:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանն այսօր տեղեկացրել է, որ այս շաբաթ Ֆրանկֆուրտում մասնակցելու է Գերմանական-հայկական հիմնադրամի դիտորդ խորհրդի նիստին: Նիստում, մասնավորապես, քննարկվելու են հիփոթեքային շուկայի զարգացման նպատակով Հայաստանին KfW-ի կողմից 20 մլն եվրոյի չափով միջոցների տրամադրման հարցերը:

Правительство ведет переговоры о привлечении средств для ипотечного кредитования молодых семей
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил сегодня в Ереване, что правительство ведет переговоры со Всемирным Банком и немецким банком KfW о привлечении финансовых средств для ипотечного кредитования молодых семей.
Как сообщает агентство Медиамакс, премьер сказал, что увеличение обьемов кредитных средств приведет к естественному снижению процентных ставок. Тигран Саргсян заметил, что сегодня коммерческие банки предоставляют ипотечные кредиты сроком на 10-15 лет, и правительство стремится добиться продления сроков до 20-25 лет.
По мнению главы армянского правительства, эти шаги позволят существенно улучшить ситуацию на рынке ипотечного кредитования и обеспечить доступность кредитов для молодых семей.
Председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян сообщил сегодня, что на этой неделе примет участие в заседании наблюдательного совета Германо-армянского фонда во Франкфурте. На заседании, в частности, будут обсуждаться вопросы предоставления Армении со стороны KfW средств в размере 20 млн. евро для развития ипотечного рынка.