Կառավարությունը կառուցապատողներին կտրամադրի 20 մլրդ դրամի պետական երաշխիքներ
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր որոշում է կայացրել կառուցապատողներին 20 մլրդ դրամի (շուրջ $ 54 մլն) պետական երաշխիքներ տրամադրելու մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը, այդ մասին այսօր կառավարության նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, այդ քայլը կառուցապատողներին հնարավորություն կտա վարկային միջոցներ ներգրավել առեւտրային բանկերից եւ ավարտին հասցնել կիսատ մնացած նախագծերը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ բանկերը բավականաչափ իրացվելիություն ունեն, կուտակել են ռեսուրսներ, եւ վարկավորման հարցում միակ զսպող գործոնը ռիսկերի գնահատումն է: “Պետությունը չի կարող չմիջամտել եւ չստանձնել ռիսկերի մի մասը”,- ընդգծել է վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ այսօրվանից սկսած` բոլոր կառուցապատող ընկերությունները կարող են դիմել կառավարության օպերատիվ շտաբ եւ ներկայացնել համապատասխան փաստաթղթերը, որոնց ցանկը կտեղադրվի կառավարության պաշտոնական կայքում:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ կառուցապատողների եւ բանկերի հետ նախնական քննարկումներ են անցկացվել, ինչի արդյունքում երկու կողմերը դրական են գնահատել կառավարության առաջարկը:
Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ առաջնահերթությունը տրվելու է այն օբյեկտներին, որոնց շինարարությունը 70 տոկոսով կատարված է: Վարկի համար գրավ է ծառալեյու այլ պարտավորություններից ազատ անշարժ գույքը:
Կառավարությունն այդ քայլը գնահատում է որպես հակաճգնաժամային միջոցառում, որը թույլ կտա ակտիվացնել անշարժ գույքի եւ հիփոթեքային վարկավորման ոլորտը: Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ այսօր ԿԲ-ը կհայտարարի Հիփոթեքային հիմնադրամի ստեղծման մասին, որի նպատակն է երկրորդային շուկայի զարգացումն ու անշարժ գույքի շուկայում վճարունակ պահանջարկի բավարարումը:

Правительство Армении предоставит госгарантии девелоперам в размере 20 млрд драмов
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении приняло решение предоставить государственные гарантии девелоперам в размере 20 млрд драмов (около $ 54 млн).
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом сегодня на заседании правительства заявил премьер-министр Армении Тигран Саргсян. По его словам, этот шаг даст возможность девелоперам привлечь кредитные средства из коммерческих банков и завершить недостроенные объекты.
Глава правительства отметил, что банки достаточно ликвидны и у них накоплены ресурсы, и единственным сдерживающим фактором в вопросе кредитования является оценка рисков. «Государство не может не вмешаться и не взять на себя часть рисков», - подчеркнул премьер.
Тигран Саргсян сказал, что начиная с сегодняшнего дня девелоперские компании могут обращаться в оперативный штаб правительства и предоставлять соответствующие документы, список которых будет выставлен на официальном сайте правительства.
Глава правительства сообщил, что с застройщиками и банками были проведены предварительные обсуждения, в результате чего обе стороны дали положительную оценку предложению правительства.
Тигран Саргсян сказал, что приоритет будет отдаваться объектам, строительство которых осуществлено на 70%. Залогом для кредита будет служить недвижимость, необремененная другими обязательствами.
Правительство расценивает этот шаг как антикризисное мероприятие, которое позволит активизировать сферу недвижимости и ипотечного кредитования. Тигран Саргсян сказал, что сегодня Центробанк объявит о создании Ипотечного фонда, целью которого будет содействие развитию вторичного рынка и удовлетворение платежеспособного спроса на рынке недвижимости.