ՀՀ-ում “վատ” վարկերի մասնաբաժինը կազմում է 8%
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ-ում վարկավորման ծավալը 2009թ. մարտին կազմել է շուրջ 52 մլրդ դրամ, մինչդեռ 2008թ. մարտին նույն ցուցանիշը կազմում էր 70 մլրդ, այսօր ասել է ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ը, այսօր հանդես գալով Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում, Արթուր Ջավադյանը նշել է, որ վարկավորման ծավալի կրճատման պատճառներ են հանդիսանում ինչպես բանկերի զգուշավորությունը, այնպես էլ փոխառուների` արտարժույթով վարկեր չվերցնելը:
“Քանի որ հիմնական պահանջարկը վերաբերում է դրամով տրվող վարկերին, իսկ դրամային ավանդների տեսակարար կշիռը ՀՀ բանկային համակարգում կազմում է ընդամենը 27%, բանկերը ստիպված են բարձրացնել դրամով տրվող վարկերի տոկոսադրույքները”,- ասել է Արթուր Ջավադյանը:
Նա վստահություն է հայտնել, որ վարկավորման ակտիվացմանը կնպաստեն Հայաստանին միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից տրամադրվող միջոցները, ինչպես նաեւ ԿԲ-ի անցումn ընդլայնված դրամավարկային քաղաքականությանը:
Պատասխանելով ընդյալնված դրամավարկային քաղաքականությանը ԿԲ-ի անցման լույսի ներքո բանկային տոկոսադրույքների հնարավոր փոփոխությունների մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հարցին` Արթուր Ջավադյանն ասել է, որ տոկոսադրույքների կտրուկ փոփոխություններ չեն սպասվում: “Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքների իջեցումը, իհարկե, խթան է վարկային տոկոսադրույքների համար, սակայն բանկերը պետք է հաշվի առնեն նաեւ համաշխարհային ճգնաժամի եւ հնարավոր ռիսկերի գործոնը”,- ասել է Արթուր Ջավադյանը` նշելով, որ ներկայումս ՀՀ-ում ՙվատ՚ վարկերի մասնաբաժինը կազմում է 8%, ինչը կրկնակի գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը:

Доля «плохих» кредитов в Армении составляет 8%
Ереван /Медиамакс/. Объем кредитования в Армении в марте 2009 составил около 52 млрд драмов, тогда как в марте 2008 года данный показатель составлял 70 млрд., сказал сегодня председатель ЦБ Артур Джавадян.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване, Артур Джавадян отметил, что причинами сокращения объемов кредитования являются как осторожность банков, так и нежелание заемщиков брать кредиты в иностранной валюте.
«Поскольку основной спрос касается кредитов в драмах, а удельный вес драмовых вкладов в банковской системе Армении составляет всего 27%, банки вынуждены повышать ставки на драмовые кредиты», - сказал Артур Джавадян.
Он выразил уверенность, что на активацию кредитования повлияют кредитные средства, предоставляемые Армении международными финансовыми организациями, а также переход ЦБ к расширительной денежно-кредитной политике.
Отвечая на вопрос Медиамакс о возможных изменениях банковских ставок ввиду перехода ЦБ на расширительную денежно-кредитную политику, Артур Джавадян сказал, что резких измений ставок не ожидается. «Снижение ставок рефинансирования, конечно, является стимулом для снижения кредитных ставок, но банкам необходимо также учитывать фактор глобального кризиса и возможных рисков», - сказал Артур Джавадян, отметив, что в настоящее время доля «плохих» кредитов в Армении составляет 8%, увеличившись вдвое по сравнению с аналогичным прошлогодним периодом.