ԱԺ-ն սկսել է կազմակերպությունների անվանումների գրանցմանը վերաբերող լրացումների քննարկումը
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Ազգային Ժողովն այսօր սկսել է քննարկել ֆինանսավարկային կազմակերպությունների ֆիրմային անվանումների գրանցմանը վերաբերող օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն այսօր խորհրդարանի նիստում հայտարարել է, որ տվյալ պահին բանկերի, վարկային կազմակերպությունների եւ ապահովագրական ընկերությունների ֆիրմային անվանումների գրանցման գործընթացը Կենտրոնական բանկի կողմից կատարվում է ոչ պաշտոնական եղանակով: Նա նշել է, որ առաջարկվող փոփոխություններն օրինականություն կհաղորդեն ԿԲ-ի կողմից ֆիրմային անվանումների գրանցման գործընթացին:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանն ասել է, որ պրոֆիլային հանձնաժողովը դրական գնահատական է տվել առաջարկվող փոփոխություններին: Նրա խոսքերով, լրացումների ընդունումից հետո ՀՀ Մտավոր սեփականության գործակալությունը պարտավոր կլինի 24 ժամվա ընթացքում էլեկտրոնային կարգով բավարարել բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ապահովագրական ընկերությունների եւ բորսաների ֆիրմային անվանման գրանցման հնարավորության վերաբերյալ ԿԲ հարցումը:

Парламент обсуждает поправки, касающиеся регистрации наименований финансово-кредитных организаций
Ереван /Медиамакс/. Национальное Собрания Армении приступило сегодня к обсуждению пакета законодательных изменений относительно регистрации фирменных наименований финансово-кредитных организаций.
Как сообщает Медиамакс, министр экономики Армении Нерсес Ерицян заявил сегодня на заседании парламента, что в данный момент процесс регистрации фирменных наименований банков, кредитных организаций и страховых компаний производится со стороны Центрального банка в неформальном порядке. Он отметил, что предлагаемые изменения придадут законность процессу регистрации фирменных наименований со стороны ЦБ.
Председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян сказал, что профильная комиссия дала положительную оценку предлагаемым изменениям. По его словам, после принятия поправок Агентство интеллектуальной собственности Армении будет обязано в течение 24 часов в электроном порядке удовлетворить запрос ЦБ о возможности регистрации фирменного наименования банка, кредитных организаций, страховых компаний и бирж.