Պետբյուջեի սոցիալական ծախսերը կկատարվեն ժամանակին եւ ամբողջ ծավալով
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009թ. պետբյուջեի սոցիալական բոլոր ծախսերը կկատարվեն ժամանակին եւ ամբողջ ծավալով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին այսօր հայտարարել է ԱԺ ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքերով, մի շարք բյուջետային ծախսեր, ուղղված, մասնավորապես, ենթակառույցների զարգացմանը, հավանաբար, կտեղափոխվեն երրորդ կամ չորրորդ եռամսյակ: Գագիկ Մինասյանը նկատել է, որ ենթակառույցների վերականգնումն ու ստեղծումը կարեւոր դեր է խաղում ճգնաժամի պայմաններում, քանի որ ստեղծվում են աշխաատեղեր` բարենպաստ ազդեցություն ունենալով ողջ տնտեսության նկատմամբ:
Նա ընդգծել է, որ սոցիալական ծախսերի ավելացում չի նախատեսվում, քանի որ տարեսկզբից դրանք արդեն աճել են 14%-ով` 2009թ. կանխատեսվող 8% գնաճի պայմաններում:
Խոսելով լողացող փոխարժեքին անցնելու ԿԲ որոշման մասին` Գագիկ Մինասյանը նշել է, որ այդ քայլը կատարվել է ժամանակին, քանի որ ՀՀ բանկային համակարգը պետք է լրացուցիչ իրացվելիություն կուտակեր:
Խորհրդարանականը դրական գնահատական է տվել Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովին` նշելով, որ այն արդյունավետ է աշխատել: Միաժամանակ, նա նշել է, որ հատկապես ուշադիր պետք է լինեն նաեւ հարկային մարմինները, քանի որ ապրանքները, որոնք մաքսազերծվել են մինչեւ դրամի արժեզրկումը, վաճառվում են բարձրացված գնով, ինչը մեծացնում է ներկրողների հարկային պարտավորությունները:

Социальные расходы госбюджета будут производиться своевременно и в полном объеме
Ереван /Медиамакс/. Все социальные расходы госбюджета-2009 будут производиться своевременно и в полном объеме.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом заявил сегодня председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-бюджетным и экономическим вопросам Гагик Минасян.
По его словам, ряд бюджетных расходов, в частности, направленных на развитие инфраструктур, скорее всего, будут перенесены на третий, или четвертый квартал. Гагик Минасян заметил, что восстановление и создание инфраструктур играет важную роль в условиях кризиса, поскольку создает рабочие места и благоприятно отражается на всей экономике.
Он подчеркнул, что увеличения социальных расходов не планируется, так как с начала года они уже выросли на 14% при прогнозируемой инфляции в 2009 году в 8%.
Говоря о решении ЦБ перейти к политике плавающего курса, Гагик Минасян отметил, что этот шаг был сделан вовремя, поскольку банковская система Армении должна была накопить дополнительную ликвидность.
Парламентарий положительно оценил работу Комиссии по защите экономической конкуренции, отметив, что в целом она сработала эффективно. При этом он заметил, что особо внимательны должны быть и налоговые органы, поскольку товар, прошедший растаможивание до девальвации драма, продается по завышенной цене, что увеличивает налоговые обязательства импортеров.