ՀՀ բանկային համակարգում ավանդների ծավալը հունվարին աճել է 1.09 մլրդ դրամով
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ առեւտրային բանկերի ներգրաված ավանդների ծավալը 2009թ. հունվարի վերջի դրությամբ կազմել է 466 մլրդ 981 մլն դրամ` նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ ավելանալով 1 մլրդ 91 մլն դրամով:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը տեղեկացրել են ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում, ռեզիդենտ ավանդների ծավալը հունվարի վերջին կազմել է 382 մլրդ 319 մլն դրամ` դեկտեմբերի համեմատ կրճատվելով 5 մլրդ 527 մլն դրամով, մինչդեռ ոչ ռեզիդենտ ավանդները հաշվետու ժամանակահատվածում ավելացել են 6 մլրդ 618 մլն-ով` կազմելով 84 մլրդ 662 մլն դրամ:
Արտարժույթով ավանդների ծավալը հունվարի վերջին կազմել է 263 մլրդ 107 մլն դրամ` 2008թ. դեկտեմբերի համեմատ ավելանալով 24 մլրդ 667 մլն դրամով: Միաժամանակ, ազգային արժույթով դեպոզիտների ծավալը նույն ժամանակահատվածում կրճատվել է 23 մլրդ 577 մլն դրամով` հունվարի վերջին կազմելով 203 873 մլն դրամ:
Բանկերում ավանդների մնացորդը 2009թ. հունվարի 31-ի դրությամբ կազմել է 198 մլրդ 828 մլն դրամ` նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ կրճատվելով 1.5%-ով եւ 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 17%-ով:

Объем депозитов в банковской системе Армении в январе вырос на 1.09 млрд драмов
Ереван /Медиамакс/. Объем привлеченных коммерческими банками Армении депозитов по состоянию на конец января 2009 года составил 466 млрд 981 млн драмов, увеличившись по сравнению с декабрем прошлого года на 1 млрд 091 млн драмов.
Как сообщили Медиамакс в Национальной статистической службе Армении, объем депозитов резидентов в конце января составил 382 млрд 319 млн драмов, сократившись по сравнению с декабрем на 5 млрд 527 млн драмов, в то время как депозиты нерезидентов в отчетный период увеличились на 6 млрд 618 млн, составив 84 млрд 662 млн драмов.
Объем депозитов в иностранной валюте на конец января составил 263 млрд 107 млн драмов, увеличившись по сравнению с декабрем 2008 года на 24 млрд 667 млн драмов. В то же время объем депозитов в национальной валюте сократился за тот же период на 23 млрд 577 млн драмов, составив на конец января 203 млрд 873 млн драмов.
Остаток на депозитах в банках по состоянию на 31 января 2009 года составил 198 млрд 828 млн драмов, сократившись по сравнению с декабрем прошлого года на 1.5% и увеличившись по сравнению с тем же периодом 2008 года на 17%.