IT ընկերությունները կառավարությունից ակնկալում են «ավելի վճռական քայլեր» եւ դժգոհ են մաքսայինի աշխատանքից
25.02.2009 | 10:15 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երևան /Մեդիամաքս/. ՀՀ IT ընկերությունները կառավարությունից «ավելի վճռական քայլեր» են ակնկալում:
Ինպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում նշել է IT ձեռնարկությունների միության (UITE) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, կառավարության հակաճգնաժամային միջոցառումները, որոնք վերաբերում են, մասնավորաես, 300 մլն դրամից ավել սարքավորումների ներմուծումների դեպքում ընկերություների կողմից ԱԱՀ վճարումը 3 տարով հետաձգելուն, դրական ազդեություն կունենան ներդրումների ներգրավման վրա: Սակայն, Վարդանյանի խոսքերով, կառավարությունը պետք է «ավելի առաջ» գնա` սահմանում IT ընկերություններից առհասարակ ԱԱՀ չգանձելով:
Նախկինում բազմաթիվ IT ձեռնարկություններ խնդիրներ են ունեցել` կապված սահամանում ԱԱՀ գանձման հետ: «Այդ պատճառով շատ խոշոր ընկերություններ, օրինակ, Intel-ը, հրաժարվեցին Հայաստոանում լուրջ ներդրումներից»,- նկատել է Կարեն Վարդանյանը: Նա հույս է հայտնել, որ կառավարության որոշումները թույլ կտան վերսկսել բանակցությունները արտասահմանյան խոշոր ներդրողների հետ:
Սահմանում ԱԱՀ գանձումը դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հացրազրույցում բարձրաձայնեցին մի շարք IT ընկերությունների ղեկավարներ: «Նորք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Հայկ Չոբանյանը կարծում է, որ կառավարության որոշումը կօգնի միայն խոշոր ձեռնարկություններին, քանի որ 300 մլն դրամը բավականին խոշոր գումար է: Իսկ Sourcio ընկերության տնօրեն Հովհաննես Ավոյանի կարծիքով, սարքավորումների ներկրման ցանկացած ծավալի ԱԱՀ-ն պետք է արձանագրել, սակայն չգանձել:
Synopsys Armenia-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում նկատել է, որ եթե սարքավորումները ներկրվում են ընկերության սեփական կարիքների համար, այլ ոչ թե վաճառքի նպատակով, դրանք պետք է ամբողջովին ազատվեն ԱԱՀ-ից:
IT հատվածի զարգացմանը խոչընդոտող գործոնների թվում ոլորտի ներկայացուցիչները նշել են մաքսակետի աշխատանքը: Ինչպես նշել է UITE-ի գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, արտահանման դեպքում առկա է IT ոլորտում շուկայական գների մեխանիզմի կիրառման խնդիրը, որը խոչընդոտում է ընկերություններին լինել ավելի ճկուն եւ հետեւել համաշխարհային շուկայի պահանջներին: Բացի վերաարտահանումից, IT ընկերությունները արտահանման ոլորտում բախվում են նաեւ «բարձր տեխնոլոգիաներ» բնորոշման հետ կապված բարդությունների:
Ներկայումս UITE-ն քննարկում է մի շարք փոփոխություններ` դրանք կառավարությանը ներկայացնելու նպատակով: Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ փոփոխությունները կնպաստեն մաքսային վարչարարության մեղմացմանը, ինչն, իր հերթին, կբարձրացնի դրա թափանցիկության աստիճանը:

IT-компании Армении ждут от правительства «более решительных шагов» и недовольны работой таможни
Как отметил в интервью Медиамакс исполнительный директор Союза IT-предприятий (UITE) Карен Варданян, антикризисные меры правительства, касающиеся, в частности, отсрочки на 3 года уплаты НДС компаниями, импортирующими оборудование на сумму в 300 млн драмов, окажут положительное влияние на привлечение инвестиций.  Однако, по словам Варданяна, правительство должно пойти «еще дальше» и вообще не взимать НДС с IT-компаний на границе.
В прошлом у многих IT-предприятий были проблемы, связанные именно со взиманием НДС на границе. «По этой причине многие крупные компании, к примеру, Intel, отказались от  серьезных инвестиций в Армении», - заметил Карен Варданян. Он выразил надежду, что решения правительства позволят возобновить переговоры с крупными зарубежными инвесторами.
О необходимости отменить уплату НДС на границе в интервью Медиамакс заявили и руководители ряда IT-компаний. Директор информационно-исследовательского центра «Норк» Айк Чобанян считает, что решение правительства поможет только крупным предприятиям, поскольку 300 млн драмов (около $ 1 млн ) - достаточно крупная сумма. А по мнению директора компании Sourcio Оганнеса Авояна, при любом объеме импорта оборудования следует фиксировать, но не взимать НДС.
Исполнительный директор Synopsys Armenia Овик Мусаелян заметил в интервью Медиамакс, что если оборудование ввозится для собственных нужд компании, а не для продажи, его следует полностью освободить от уплаты НДС.
Среди факторов, препятствующих развитию IT-сектора, представители отрасли отметили работу таможни. Как отметил исполнительный директор UITE Карен Варданян, в случае с импортом существует проблема применения механизма рыночных цен в области IT, которая мешает компаниям быть более гибкими и следить за требованиями мирового рынка. В области экспорта IT компании, помимо проблем с реэкспортом, сталкиваются также с трудностями по части определения понятия «высокие технологии».
В настоящее время UITE обсуждает ряд изменений, чтобы представить их на рассмотрение правительства. Карен Варданян отметил, что изменения будут содействовать смягчению таможенного администрирования, что, в свою очередь, повысит уровень его прозрачности.