Հիփոթեքային հիմնադրամը խթան կդառնա բանկերի համար, կարծում է «Էլիտ Գրուպի» ղեկավարը
Երևան /Մեդիամաքս/. Հիփոթեքային հիմնադրամը, որի մասին շինարարական ընկերությունների հետ վերջերս կայացած հանդիպմանը խոսեց ՀՀ վարչապետը, խթան կդառնա վարկավորման պայմանների պարզեցման համար, ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է «Էլիտ Գրուպի» գլխավոր տնօրեն Արմեն Մկոյանը:
«Մենք ողջունում ենք $200 մլն-ի հիփոթեքային հիմնադրամ ստեղծելու վերաբերյալ կառավարության նախաձեռնությունը, որը կգործի բանկերից անկախ եւ գնորդներին թույլ կտա բնակարան ձեռք բերել ավելի մատչելի պայմաններով»,- ասել է Արմեն Մկոյանը:
Նրա խոսքերով, հիմնադրամի գործունեությունը բանկերին կմղի շուկայում ավելի ակտիվ գործողությունների եւ կնպաստի Հայաստանում հիփոթեքային վարկավորման պայմանների դյուրացմանը:
Արմեն Մկոյանը նշել է, որ Հայաստանում անշարժ գույքի գնանկ տեղի չի ունենա դրա համար անհրաժեշտ նախապայմանների բացակայության հետեւանքով: Նրա խոսքերով, «Էլիտ Գրուպ» ընկերությունը չի դադարեցրել ընթացիկ շինարարական ծրագրերից եւ ոչ մեկը:
Պատասխանելով արժեթղթերի շուկայում «Էլիտ Գրուպի» ծրագրերի վեաբերյալ ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հարցին` Արմեն Մկոյանը տեղեկացրել է պարտատոմսերի նոր թողարկում անցկացնելու մտադրության մասին` միաժամանակ ընդգծելով, որ «ներկայումս թողարկումն աննպատակահարմար է»:

Ипотечный фонд станет стимулом для банков, считает глава «Элит Груп»
Ереван /Медиамакс/. Ипотечный фонд, о котором говорил на встрече с руководителями строительных компаний премьер-министр Армении, послужит стимулом для облегчения условий кредитования, заявил в интервью Медиамакс гендиректор «Элит Груп» Армен Мкоян.
«Мы приветствуем инициативу правительства создать ипотечный фонд в размере $200 млн, который будет действовать отдельно от банков и позволит покупателям приобретать жилье на более доступных условиях», - сказал Армен Мкоян.
По его словам, деятельность фонда подтолкнет банки к более активным действиям на рынке и будет способствовать облегчению условий ипотечного кредитования в Армении.
Армен Мкоян отметил, что в Армении не будет падения цен на недвижимость из-за отсутствия необходимых для этого предпосылок. По его словам, компания «Элит Груп» не приостановила ни одного из текущих строительных проектов.
Отвечая на вопрос Медиамакс о планах «Элит Груп» на рынке ценных бумаг, Армен Мкоян сообщил о намерениях компании провести новую эмиссию облигаций, отметив при этом, что «в настоящее время эмиссия пока нецелесообразна».