Լալա Բախշեցյան. Երբ ԿՍՊ-ն դառնում է բիզնեսի զարգացման շարժիչ ուժ
2025 թվականը IDGroup-ը եզրափակում է որպես պատասխանատու բիզնեսի կայացած մշակույթ ձեւավորած կազմակերպություն։ Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը (ԿՍՊ) ընկերության համար վաղուց կամավոր նախաձեռնություն չէ․ այն ռազմավարական ուղղություն է, որի վրա կառուցվում են երկարաժամկետ նպատակներն ու գործընկերային հարաբերությունները։
IDGroup-ի բաժնետեր Լալա Բախշեցյանի խոսքով՝ ԿՍՊ-ն այսօր ընկերության ռազմավարության անբաժանելի մասն է, որն ընկալվում է յուրաքանչյուր աշխատակցի կողմից։ 2025 թվականին իրականացված ծրագրերը վկայում են, որ ԿՍՊ-ն ոչ միայն սոցիալական ազդեցություն է ստեղծում, այլեւ նպաստում է բիզնեսի կայուն զարգացմանը։
ԿՍՊ ռազմավարություն՝ ազդեցության լայն շրջանակով
2025-ին IDGroup-ը իրականացրել է համապարփակ ԿՍՊ ռազմավարություն՝ ուղղված ֆինանսական կրթության եւ թվային գրագիտության զարգացմանը, մարզերի եւ ՓՄՁ-ների աջակցությանը, ներառականությանը, սոցիալական խնդիրների լուծմանը, բնապահպանությանը եւ աշխատակիցների բարեկեցությանը։ Ընտրված ուղղությունները բխում են ընկերության կորպորատիվ արժեքներից եւ միտված են հասարակության ներկա ու ապագա կարիքների բավարարմանը։
Տարվա ընթացքում իրականացված ծրագրերի ամենամեծ ազդեցությունն ապահովել են «Մի դրամի ուժը», «Կողք կողքի» եւ «Ֆինանսապես գրագետ Իդրամի եւ IDBank-ի հետ» նախաձեռնությունները։
«Մի դրամի ուժը»՝ համատեղ ազդեցության օրինակ
2025 թվականին IDBank-ը եւ Իդրամը «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության շրջանակում ֆինանսավորել են 12 սոցիալական ծրագիր՝ ավելի քան 60 մլն դրամ ընդհանուր ծավալով, իսկ Մի դրամի ուժի՝ 5 տարվա գումարն արդեն գերազանցում է 260 մլն-ը։ 2025-ին իրականացված ծրագրերը ընդգրկել են կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ներառական միջավայրի, բնապահպանության, ֆինանսական գրագիտության, ինչպես նաեւ պատերազմի մասնակիցների եւ խոցելի խմբերի աջակցության ոլորտները։ Նախորդ տարվա ցուցանիշի համեմատ օգտատերերի վճարումների քանակն աճել է ավելի քան 20%-ով։
Գիտելիքը՝ կայուն ապագայի հիմք
Ֆինանսական կրթությունն ու թվային գրագիտությունը IDGroup-ի ԿՍՊ քաղաքականության առանցքային ուղղություններից են։ «Ֆինանսապես գրագետ Իդրամի եւ IDBank-ի հետ» արշավը 2025-ին ընդգրկել է շուրջ 1500 մասնակցի՝ 25 սեմինարների եւ վեբինարների միջոցով։ Միջոցառումներն իրականացվել են ՀՀ բոլոր մարզերում՝ դպրոցների, ճամբարների եւ կրթական կառույցների հետ համագործակցությամբ։ Արշավը նպաստել է ոչ միայն ֆինանսական հմտությունների զարգացմանը, այլեւ զեղծարարություններից պաշտպանվելու վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը։ Երեխաների ֆինանսական գրագիտությանը նպաստելու համար Idram Junior հավելվածում ստեղծված Junius ֆինանսական գրագիտության խաղը հատուկ դերակատարություն ունի․ ամեն ամիս երեխաները ստանում են մրցանակներ խաղալու եւ ֆինանսական ոլորտում գիտելիքներ ձեռք բերելու համար։
Ուժեղ համայնքներ, կայուն տնտեսություն
IDGroup-ը կարեւորում է մարզերի համաչափ տնտեսական զարգացումն ու ՓՄՁ-ների հզորացումը։ 2025-ին Իդրամ QR-ով վճարելու հնարավորությունը հատել է 26,000 վաճառակետի սահմանը։ Ուրախալի է, որ նշված թվի 40%-ը գտնվում է մարզերում։ Տարվա ընթացքում IDBank-ն ընդլայնել է մասնաճյուղային ցանցը՝ ներկայություն ապահովելով մի շարք մարզերում, իսկ օնլայն բանկինգի միջոցով ծառայությունները հասանելի են ողջ հանրապետությունում։
Տարվա կարեւոր ձեռքբերումներից են Իդրամի ռազմավարական համագործակցությունը Alipay-ի եւ գործակցության մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունը Wechat-ի հետ։ Արդյունքում զբոսաշրջիկները Հայաստանում հնարավորություն ունեն կատարել QR վճարումներ, ինչը նպաստում է հատկապես մարզերում առեւտրի եւ հյուրընկալության ոլորտների ակտիվացմանը։
Հավասար հնարավորություններ բոլորի համար
Ներառականությունը IDGroup-ի համար սկզբունքային արժեք է։ 2025-ին իրականացվել են աշխատակիցների վերապատրաստումներ եւ շուրջ 15 մլն դրամի ներդրումներ ներառական միջավայրի զարգացման ուղղությամբ՝ «ՔայլՏեք», «Հերոսների վերականգնողական քաղաք» եւ «Հույսի կամուրջ» ՀԿ-ների ծրագրերի միջոցով։ Ծրագրերի ազդեցությունը հասել է 513 շահառուի։
Սոցիալական աջակցություն՝ մարդակենտրոն մոտեցմամբ
IDBank-ի «Կողք կողքի» ծրագրի շրջանակում 2025-ին իրականացվել են Արցախից տեղահանվածների կյանքի որակի բարելավմանն ուղղված 4 միջոցառում։ Ծրագրերը ներառել են մասնագիտական կրթություն արցախցի կանանց համար, ֆինանսական գրագիտության դասընթացներ դպրոցականների համար, մանկապարտեզի ստեղծում Սյունիքի մարզում եւ կրթաթոշակային աջակցություն արցախցի ուսանողներին։ Ընդհանուր ներդրումները կազմել են տասնյակ միլիոնավոր դրամներ եւ նպաստել են շահառուների կայունացմանն ու ինքնաբավության բարձրացմանը։
Պատասխանատվություն բնության հանդեպ
Բնապահպանական ուղղությամբ IDGroup-ը 2025-ին ներդրել է ավելի քան 10.4 մլն դրամ։ Նախորդ տարիներին IDGroup ընկերությունների շնորհիվ Հայաստանի անտառային ֆոնդում տնկվել է ավելի քան 30,000 ծառ։ 2025-ին իրականացված «Սիմֆոնիկ անտառ» ծրագրի արդյունքում նախատեսվում է տնկել եւս շուրջ 7,000 ծառ, իսկ Բանկերի միության եւ ՀՀ բոլոր բանկերի հետ համատեղ իրականացվող միջոցառման շրջանակում եւս 5555 ծառ։ Այս համատեքստում կարեւոր է նշել, որ թվային բանկինգի եւ օնլայն գործարքների զարգացումը զգալիորեն կրճատել է թղթի եւ պլաստիկի սպառումը։
Աշխատակիցները՝ կազմակերպության առանցքում
IDGroup-ը աշխատակիցներին դիտարկում է որպես հիմնական արժեք։ Ընկերությունում գործում է հավասար հնարավորությունների վրա հիմնված կադրային քաղաքականություն, արտոնությունների լայն փաթեթ եւ շարունակական զարգացման ծրագրեր։ IDBank-ի IDream կրթական ծրագրի արդյունքում 2025-ին 47 շրջանավարտից 34-ը համալրել են բանկի թիմը։
Նոր նպատակներով դեպի 2026
2026-ին IDGroup-ը շարունակելու է ԿՍՊ քաղաքականության խորացումն ու ազդեցության ընդլայնումը՝ կենտրոնանալով ֆինանսական եւ թվային գրագիտության, մարզերի զարգացման, ներառականության, «կանաչ» նախաձեռնությունների եւ աշխատակիցների բարեկեցության վրա՝ նպատակ ունենալով նպաստել ավելի ներառական, կրթված եւ կայուն հասարակության ձեւավորմանը։

03.02.2026 | 10:46 Главная страница / Новости /
IDGroup завершает 2025 год как организация, выстроившая прочную культуру ответственного бизнеса. Корпоративная социальная ответственность (КСО) уже давно перестала быть лишь добровольной инициативой компании — сегодня это стратегическое направление, на котором строятся долгосрочные цели и партнерские отношения.
По словам акционера IDGroup Лалы Бахшецян, КСО стала неотъемлемой частью стратегии компании, и это ощущает каждый сотрудник. Программы, реализованные в 2025 году, демонстрируют, что КСО не только приносит социальное воздействие, но и напрямую способствует устойчивому развитию бизнеса.
Стратегия КСО с широким охватом
В 2025 году IDGroup реализовала комплексную стратегию корпоративной социальной ответственности, охватывающую ключевые направления: развитие финансового образования и цифровой грамотности, поддержку регионов и малого и среднего бизнеса, инклюзивность, решение социальных проблем, защиту окружающей среды и заботу о благополучии сотрудников. Эти приоритеты вытекают из корпоративных ценностей компании и направлены на удовлетворение актуальных и будущих потребностей общества.
Наибольшее влияние в течение года оказали инициативы «Сила одного драма», «Бок о бок» и «Финансовая грамотность с Idram и IDBank».
«Сила одного драма» — пример совместного воздействия
В 2025 году IDBank и Idram профинансировали 12 социальных программ в рамках инициативы «Сила одного драма» на общую сумму свыше 60 миллионов драмов. За пять лет реализации инициативы общий объем финансирования превысил 260 миллионов драмов.
Программы, реализованные в 2025 году, охватывали ключевые сферы общественного развития, включая образование, информационные технологии, инклюзивную среду, охрану окружающей среды, финансовую грамотность, а также поддержку ветеранов войны и уязвимых групп населения. По сравнению с предыдущим годом количество платежей пользователей в рамках инициативы увеличилось более чем на 20%, что свидетельствует о росте вовлеченности и доверия со стороны общества.
Знание — основа устойчивого будущего
Финансовое образование и цифровая грамотность остаются приоритетными направлениями политики КСО IDGroup. В рамках кампании «Финансовая грамотность с Idram и IDBank» в 2025 году было проведено 25 семинаров и вебинаров, в которых приняли участие около 1500 человек.
Мероприятия проходили во всех регионах Армении в сотрудничестве со школами, лагерями и образовательными учреждениями. Кампания способствовала не только развитию базовых финансовых навыков, но и повышению осведомленности о защите от финансового мошенничества.
Особую роль в формировании финансовой грамотности у детей играет игра Junius, разработанная в приложении Idram Junior: каждый месяц дети получают призы за активное участие в игре и освоение финансовых знаний.
Сильные сообщества, устойчивая экономика
IDGroup делает стратегический акцент на сбалансированном экономическом развитии регионов и поддержке малого и среднего предпринимательства. К 2025 году сеть приема платежей с помощью Idram QR превысила 26 000 торговых точек, при этом 40% из них расположены в регионах страны.
В течение года IDBank продолжил расширение своей филиальной сети, усилив присутствие в регионах, в то время как услуги онлайн-банкинга остаются доступными по всей территории республики, обеспечивая равный доступ к финансовым сервисам.
Среди ключевых достижений года — стратегическое сотрудничество Idram с Alipay и достигнутая договорённость о взаимодействии с WeChat. В результате туристы в Армении получили возможность осуществлять QR-платежи, что особенно способствует активизации торговли и сферы гостеприимства в регионах.
Равные возможности для всех
Инклюзивность является одной из базовых ценностей IDGroup. В 2025 году в целях развития инклюзивной среды были реализованы программы обучения сотрудников, а также осуществлены инвестиции в размере около 15 миллионов драмов в рамках сотрудничества с «QaylTech», «Реабилитационный город героев» и «Мост надежды».
Реализованные инициативы оказали положительное влияние на 513 человек, способствуя расширению доступа к возможностям и социальной интеграции.
Социальная поддержка с ориентацией на человека
В рамках программы IDBank «Бок о бок» в 2025 году было реализовано 4 инициативы, направленные на улучшение качества жизни перемещенных лиц из Арцаха. Программы включали профессиональное обучение женщин Арцаха, курсы финансовой грамотности для школьников, создание детского сада в Сюникской области, а также стипендиальную поддержку студентов из Арцаха.
Общий объем инвестиций составил десятки миллионов драмов и был направлен на стабилизацию жизненных условий и повышение уровня самодостаточности бенефициаров.
Ответственность перед природой
В рамках экологического направления в 2025 году IDGroup инвестировала более 10,4 миллиона драмов. В предыдущие годы при участии компаний IDGroup в лесном фонде Армении было высажено более 30 000 деревьев.
В результате реализации программы «Симфонический лес» в 2025 году планируется посадка еще около 7000 деревьев, а в рамках совместной инициативы с Союзом банков и всеми банками Республики Армения — дополнительно 5555 деревьев.
Важно отметить, что развитие цифрового банкинга и расширение онлайн-транзакций также вносят значительный вклад в охрану окружающей среды, способствуя сокращению потребления бумаги и пластика.
Сотрудники — сердце организации
IDGroup рассматривает сотрудников как свою ключевую ценность. Компания последовательно реализует политику равных возможностей, предлагая широкий спектр социальных льгот и программ непрерывного профессионального развития.
В рамках образовательной программы IDBank IDream в 2025 году 34 из 47 выпускников присоединились к команде банка, что стало наглядным подтверждением эффективности инвестиций в человеческий капитал.
С новыми целями на 2026 год
В 2026 году IDGroup планирует дальнейшее развитие стратегии корпоративной социальной ответственности и расширение социального воздействия. Основными приоритетами станут повышение финансовой и цифровой грамотности, поддержка регионального развития, развитие инклюзивной среды, реализация «зеленых» инициатив и укрепление благополучия сотрудников.
Следуя этим направлениям, IDGroup стремится внести вклад в формирование более инклюзивного, образованного и устойчивого общества.