Բվիկն ու Իդրամը՝ ընթերցասերների կողքին
Դեռեւս 2025թ․ փետրվարին ամփոփվել էին «Բվիկ» նախաձեռնության եւ Իդրամի համագործակցությամբ իրականացված «Թռիչք գրքի թեւերով» ընթերցանության մրցույթի արդյունքները, իսկ դեկտեմբերի 5-ին արդեն երկրորդ անգամ կազմակերպվեցին «Դեպի թռիչք» եւ «Թռիչք գրքի թեւերով» մրցույթները՝ կրկին Իդրամի մասնակցությամբ։
Այս անգամ միջոցառումը տեղի ունեցավ Այբ դպրոցում, որտեղ հավաքվել էին գրքասեր 11–18 տարեկան աշակերտներ: Վերջիններս մի քանի ամիսների ընթացքում ոչ միայն կարդացած գրքերով հարստացրել էին իրենց աշխարհայացքը, այլեւ նորովի բացահայտել էին ֆինանսական գրագիտության մեծ ու կարեւոր թեմաները։ Իդրամի կողմից կազմակերպված առցանց դասընթացի ընթացքում երեխաները սովորել էին հասկանալ, թե ինչ են ծախսը, խնայողությունը, պատասխանատու ընտրությունը, ինչպես խնայել եւ ճիշտ տնօրինել գումարը, ինչպես տարբերել «պետք է»-ն «ուզում եմ»-ից, եւ ինչպես փոքր քայլերով կառուցել մեծ ապագա։
Բվիկ կրթական հիմնադրամի համահիմնադիր-տնօրեն Անահիտ Յուզբաշյանի խոսքով՝ երեխաները շատ մեծ հետաքրքրությամբ են մասնակցել Իդրամի կողմից կազմակերպված ֆինանսական գրագիտության դասընթացին։ «Այս 6 ամիսների ընթացքում երեխաների հետ իրականացրել ենք գրքերի քննարկումներ եւ փափուկ հմտությունների դասընթացներ, որից ամենակարեւորը իրենց համար, ինչպես իրենք են նշում, ֆինանսական գրագիտություն է եղել, եւ այս ամենը չէր իրականանա, եթե չլիներ Իդրամի աջակցությունը»,- ասել է Անահիտ Յուզբաշյանը։
Իդրամի եւ IDBank-ի հաղորդակցության եւ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթեւիկ Վարդեւանյանն ասել է. «Իդրամում մենք վստահ ենք, որ ապագան սկսվում է ճիշտ գիտելիքներից։ Մեզ համար մեծ պատիվ է մասնակցել մի նախաձեռնության, որտեղ երեխաները ոչ միայն պարզապես կարդում են, այլ սովորում են մտածել, քննարկել, ստեղծել եւ պատասխանատվությամբ ձեւավորել իրենց ֆինանսական վարքը։ Ֆինանսական գրագիտությունը այն հիմնասյուներից է, որը կարեւոր է կառուցել դեռ դպրոցական տարիքից, եւ մենք ուրախ ենք, որ մեր կրթական ծրագրերը կարողանում են իրական ազդեցություն թողնել երեխաների վրա։ Շնորհակալ ենք «Բվիկ» նախաձեռնությանը՝ համագործակցության համար, եւ հավատում ենք, որ այս ծրագրերը դեռ շատ երիտասարդների կյանքում թողնելու են դրական հետք»։
Միջոցառման մրցանակները տրամադրել էր Իդրամը՝ շարունակելով իր ուղին՝ աջակցելու կրթական եւ սոցիալական ծրագրերին։

09.12.2025 | 17:41 Главная страница / Новости /
Еще в феврале были подведены итоги конкурса по чтению «Полет на крыльях книги», реализованного в сотрудничестве инициативы «Бвик» и Idram, а 5 декабря уже во второй раз были проведены конкурсы «К полету» и «Полет на крыльях книги» - снова при участии Idram.
На этот раз мероприятие прошло в школе Айб, где собрались любящие книги школьники в возрасте 11–18 лет. В течение нескольких месяцев они не только обогатили свое мировоззрение прочитанными книгами, но и по-новому раскрыли для себя большие и важные темы финансовой грамотности. Во время онлайн-курса, организованного Idram, дети учились понимать, что такое расходы и сбережения, что означает ответственный выбор, как экономить и грамотно управлять деньгами, как отличать «нужно» от «хочу» и как маленькими шагами строить большое будущее.
По словам соучредителя и директора образовательного фонда «Бвик» Анаит Юзбашян, дети с большим интересом участвовали в курсе финансовой грамотности, организованном Idram. «В течение этих шести месяцев мы проводили с детьми обсуждения книг и тренинги по мягким навыкам. Как они сами отмечают, самым важным для них стала финансовая грамотность, и всего этого не было бы без поддержки Idram», - сказала Анаит Юзбашян.
Руководитель департамента коммуникаций и программ социальной ответственности Idram и IDBank Татевик Вардеванян отмечает: «В Idram мы уверены, что будущее начинается с правильных знаний. Для нас большая честь участвовать в инициативе, где дети не просто читают, но и учатся мыслить, обсуждать, творить и ответственно формировать свое финансовое поведение. Финансовая грамотность - один из основных столпов, который важно закладывать еще в школьном возрасте, и мы рады, что наши образовательные программы действительно оказывают влияние на детей. Благодарим “Бвик” за сотрудничество и верим, что эти программы еще долго будут оставлять положительный след в жизни многих молодых людей».
Призы мероприятия были предоставлены Idram, который продолжает поддерживать образовательные и социальные программы.